فرش ماشینی

انواع فرش ماشینی

types-carpet.jpg

انواع فرش ماشینی را می توان از لحاظ تفاوت در طرح و نقشه ، تفاوت در کیفیت و شانه و تراکم به دسته های مختلفی تقسیم نمود . خریداران در هنگام خرید فرش ماشینی به دسته بندی ها دقت نموده و با انتخاب دسته مورد نظر از لحاظ جنس و کیفیت به دنبال طرح مورد نظر می گردند . همچنین شانه و تراکم ان قدر تنوع دارد که می توان از آن به عنوان دنیایی از شانه و تراکم نام برد . دسته بندی ها علاوه بر کاربرد ها و ظاهری متفاوت ، قیمت های متفاوتی هم دارند که این اختلاف قیمت در انتخاب خریداران بسیار حائز اهمیت می باشد . به علت اهمیت انواع فرش های ماشینی در انتخاب خریداران در این نوشتار به دنبال توضیح مفصل در مورد انواع فرش های ماشینی هستیم . امید است پس از مطالعه این مقاله بتوانیم انواع فرش های ماشینی را دسته بندی نموده و در خرید بیش از پیش دقت نماییم . در ادامه انواع فرش ماشینی را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده ایم .

 انواع فرش ماشینی از نظر شانه و تراکم

رایج ترین و معروف ترین دسته بندی های ، دسته بندی بر اساس شانه و تراکم است . اما سوال اینجا ست که شانه و تراکم چیست ؟ شانه تعداد گره هایی ست که در هر متر عرض فرش و تراکم تعداد گره هایی ست که در هر متر طول فرش بکار گرفته شده است . موضوع شانه و تراکم از مهم ترین موضوعاتی ست که در بررسی انواع ابعاد فرش ماشینی مورد توجه قرار می گیرد . همانطور که می دانیم ، پیکره فرش ماشینی را نخ های خابی تشکیل می دهند که بواسطه گره ها ( شانه و تراکم ) به نخ های تار و پود متصل می شوند . آن چه ما در ظاهر فرش می بینیم همان نخ های خاب هستند . در واقع می توان گفت نخ خاب به سان ظاهری ست که توسط گره بر نخ های تار و پود به عنوان پیکره وجودی فرش متصل می شود . صحبت از شانه و تراکم یعنی صحبت از تعداد گره های که عامل اتصال هستند . هر چه تعداد گره های بیشتر باشد نقاط اتصال بیشتر بوده و فرش مستحکم تر و فشرده تر خواهد بود . اطلاعات مربوط به شانه و تراکم در فرش های اصل توسط برچسبی تحت عنوان شناسنامه بر پشت فرش ماشینی درج شده است .

انواع فرش ماشینی از لحاظ نقشه

سه دسته کلی طرح و نگاره با نام های فرش سنتی ، فرش کلاسیک و فرش مدرن داریم . تفاوت این فرش ها در اصالت و فلسفه وجودی نگاره ها است . فرش های سنتی قدیمی ترین فرش ها و فرش های مدرن جدید ترین طرح های بازار فرش و قالی هستند . فرش های مدرن به علت تفاوت فاحشی که در نگاره ها با طرح های سنتی و کلاسیک دارند ، توانستند به زودی جای خود را در منازل ایرانیان باز کنند . انتخاب فرش های مدرن برای مکان هایی مانند آشپزخانه ، اتاق خواب و راهرو ها مناسب بوده و انتخاب فرش های کلاسیک و سنتی برای مکان های مهمان نشین و پذیرایی بهترین گزینه خواهد بود .

انواع فرش ماشینی 700 شانه

فرش ماشینی 700 شانه خود به چند دسته تقسیم می شود . فرش 700 شانه به معنای فرشی ست که هر یک سانتی متر عرض تعداد 7 عدد گره وجود داشته باشد . همچنین می توان گفت در هر ده سانتی متر فرش 700 شانه تعداد 70 گره زده شده است . فرش های 700 شانه به فرش 700 شانه واقعی ، 700 شانه تبدیلی و طرح 700 شانه تقسیم می شوند . فرش 700 شانه واقعی به فرشی ست که به طور قطع در بافت آن تعداد 700 گره بکار گرفته شده است . تراکم فرش های 700 شانه واقعی میزانی بین 2100 گره تا 3000 گره خواهد بود . فرش های 700 شانه واقعی و اصل که درجه مرغوبیت بالایی دارند با استفاده از الیاف آکرولیک هیت ست شده تولید می شوند . فرش هایی با مقاومت بالا که عنوان پرفروش ترین فرش های بازار را به خود گرفته اند . فرش 700 شانه تبدیلی گونه دیگری است فرش های 700 شانه هستند . از لحاظ کیفیت و قیمت در رده پایین تری نسبت به 700 شانه واقعی قرار دارند . این محصولات توسط دستگاه های 500 شانه تولید می شوند اما در مرحله آهار طی فرآیند کاملا تخصصی به شانه 700 می رسند . تفاوت این فرش ها در تراکم آن ها قابل مشاهده است . فرش های 700 شانه تبدیلی در تراکم 1500 تولید می شوند در حالی که کم ترین تراکم برای فرش های 700 شانه واقعی 2100 است . آخرین گونه از دسته بندی فرش های 700 شانه ، فرش های طرح 700 شانه هستند . فرش هایی که در شانه وتراکم فرش های شانه تولید می شوند اما طرح هایی دارند مطابق طرح هایی که بر فرش 700 شانه زده می شود . تشخیص فرش های طرح 700 شانه از فرش های 700 شانه واقعی کار آسانی ست کافی ست تعداد گره های یک سانت از فرش را شمرده و با عدد 7 مقایسه نماییم تا مطمئن شویم فرش 700 شانه واقعی ست .

انواع فرش های ماشینی از نظر نخ خاب

نخ خاب مهم ترین نخی ست که در فرش مورد استفاده قرار می گیرد . جنس نخ خاب به علت نمایان بودن در ظاهر ، سایش و فرسایش فراوان ، قرار گرفتن در معرض ضربه و پاخوری و ... بسیار حائز اهمیت بوده و ارتباط مستقیمی با کیفیت و درجه مرغوبیت فرش دارد . جنس نخ تار و پود عموم فرش های ماشینی از الیاف پنبه و پلی استر می باشد اما تفاوت اصلی در نخ خاب است . بهترین نخ خاب که در مرغوب ترین فرش ها بکار می رود الیاف اکریلیک است که فرایند هیت ست را پشت سر گذاشته و به بالاترین درجه مقاومت رسیده است . پس از الیاف اکریلیک ، الیاف پلی استر و پس از آن الیاف پلی پروپلین نیز از مرغوبیت خوبی برخوردار هستند . فرش های بافته شده در شهرک های صنعتی شهر کاشان تماما از نخ اکریلیک هیت ست شده تولید می شوند ، اما در سایر کارخانه جات نخ خاب ترکیبی از سه الیاف اکریلیک ، پلی استر و پلی پروپلین می باشد . هر چه خلوص اکریلیک در بافت کم تر و کم تر شود ، از کیفیت و مرغوبیت فرش هم کاسته خواهد شد .

فروشگاه آنلاین بارنلی یکی از عرضه کنندگان فرش ماشینی کاشان می باشند که محصولات خود را با کیفیتی مرغوب و قیمتی مناسب در معرض فروش قرار داده اند . این شرکت با توزیع انواع فرش ماشینی سعی دارد نیاز مشتریان خود را رفع نموده و با خدماتی که برای محصولاتش قرار داده است سعی در جلب رضایت مشتریانش دارد .

کلمات کلیدی مرتبط :
انواع فرش ماشینی, خرید فرش ماشینی, فرش اصل, فرش سنتی, فرش کلاسیک, فرش مدرن, فرش ماشینی 700 شانه
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
موثرترین عرقیات گیاهی برای کبد چرب
پرفروش ترین طرح های فرش ماشینی کاشان
خرید فرش فروشگاه اینترنتی بارنلی
سوالات متداول درباره تابلو فرش
استفاده های درمانی گلاب
ادامه
clear-bug-div