فرش ماشینی

انواع فرش ماشینی

types-carpet.jpg

انواع فرش ماشینی را می توان از لحاظ تفاوت در طرح و نقشه ، تفاوت در کیفیت و شانه و تراکم به دسته های مختلفی تقسیم نمود . خریداران در هنگام خرید فرش ماشینی به دسته بندی ها دقت نموده و با انتخاب دسته مورد نظر از لحاظ جنس و کیفیت به دنبال طرح مورد نظر می گردند . همچنین شانه و تراکم ان قدر تنوع دارد که می توان از آن به عنوان دنیایی از شانه و تراکم نام برد . دسته بندی ها علاوه بر کاربرد ها و ظاهری متفاوت ، قیمت های متفاوتی هم دارند که این اختلاف قیمت در انتخاب خریداران بسیار حائز اهمیت می باشد . به علت اهمیت انواع فرش های ماشینی در انتخاب خریداران در این نوشتار به دنبال توضیح مفصل در مورد انواع فرش های ماشینی هستیم . امید است پس از مطالعه این مقاله بتوانیم انواع فرش های ماشینی را دسته بندی نموده و در خرید بیش از پیش دقت نماییم . در ادامه انواع فرش ماشینی را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده ایم .

 انواع فرش ماشینی از نظر شانه و تراکم

رایج ترین و معروف ترین دسته بندی های ، دسته بندی بر اساس شانه و تراکم است . اما سوال اینجا ست که شانه و تراکم چیست ؟ شانه تعداد گره هایی ست که در هر متر عرض فرش و تراکم تعداد گره هایی ست که در هر متر طول فرش بکار گرفته شده است . موضوع شانه و تراکم از مهم ترین موضوعاتی ست که در بررسی انواع ابعاد فرش ماشینی مورد توجه قرار می گیرد . همانطور که می دانیم ، پیکره فرش ماشینی را نخ های خابی تشکیل می دهند که بواسطه گره ها ( شانه و تراکم ) به نخ های تار و پود متصل می شوند . آن چه ما در ظاهر فرش می بینیم همان نخ های خاب هستند . در واقع می توان گفت نخ خاب به سان ظاهری ست که توسط گره بر نخ های تار و پود به عنوان پیکره وجودی فرش متصل می شود . صحبت از شانه و تراکم یعنی صحبت از تعداد گره های که عامل اتصال هستند . هر چه تعداد گره های بیشتر باشد نقاط اتصال بیشتر بوده و فرش مستحکم تر و فشرده تر خواهد بود . اطلاعات مربوط به شانه و تراکم در فرش های اصل توسط برچسبی تحت عنوان شناسنامه بر پشت فرش ماشینی درج شده است .

انواع فرش ماشینی از لحاظ نقشه

سه دسته کلی طرح و نگاره با نام های فرش سنتی ، فرش کلاسیک و فرش مدرن داریم . تفاوت این فرش ها در اصالت و فلسفه وجودی نگاره ها است . فرش های سنتی قدیمی ترین فرش ها و فرش های مدرن جدید ترین طرح های بازار فرش و قالی هستند . فرش های مدرن به علت تفاوت فاحشی که در نگاره ها با طرح های سنتی و کلاسیک دارند ، توانستند به زودی جای خود را در منازل ایرانیان باز کنند . انتخاب فرش های مدرن برای مکان هایی مانند آشپزخانه ، اتاق خواب و راهرو ها مناسب بوده و انتخاب فرش های کلاسیک و سنتی برای مکان های مهمان نشین و پذیرایی بهترین گزینه خواهد بود .

انواع فرش ماشینی 700 شانه

فرش ماشینی 700 شانه خود به چند دسته تقسیم می شود . فرش 700 شانه به معنای فرشی ست که هر یک سانتی متر عرض تعداد 7 عدد گره وجود داشته باشد . همچنین می توان گفت در هر ده سانتی متر فرش 700 شانه تعداد 70 گره زده شده است . فرش های 700 شانه به فرش 700 شانه واقعی ، 700 شانه تبدیلی و طرح 700 شانه تقسیم می شوند . فرش 700 شانه واقعی به فرشی ست که به طور قطع در بافت آن تعداد 700 گره بکار گرفته شده است . تراکم فرش های 700 شانه واقعی میزانی بین 2100 گره تا 3000 گره خواهد بود . فرش های 700 شانه واقعی و اصل که درجه مرغوبیت بالایی دارند با استفاده از الیاف آکرولیک هیت ست شده تولید می شوند . فرش هایی با مقاومت بالا که عنوان پرفروش ترین فرش های بازار را به خود گرفته اند . فرش 700 شانه تبدیلی گونه دیگری است فرش های 700 شانه هستند . از لحاظ کیفیت و قیمت در رده پایین تری نسبت به 700 شانه واقعی قرار دارند . این محصولات توسط دستگاه های 500 شانه تولید می شوند اما در مرحله آهار طی فرآیند کاملا تخصصی به شانه 700 می رسند . تفاوت این فرش ها در تراکم آن ها قابل مشاهده است . فرش های 700 شانه تبدیلی در تراکم 1500 تولید می شوند در حالی که کم ترین تراکم برای فرش های 700 شانه واقعی 2100 است . آخرین گونه از دسته بندی فرش های 700 شانه ، فرش های طرح 700 شانه هستند . فرش هایی که در شانه وتراکم فرش های شانه تولید می شوند اما طرح هایی دارند مطابق طرح هایی که بر فرش 700 شانه زده می شود . تشخیص فرش های طرح 700 شانه از فرش های 700 شانه واقعی کار آسانی ست کافی ست تعداد گره های یک سانت از فرش را شمرده و با عدد 7 مقایسه نماییم تا مطمئن شویم فرش 700 شانه واقعی ست .

انواع فرش های ماشینی از نظر نخ خاب

نخ خاب مهم ترین نخی ست که در فرش مورد استفاده قرار می گیرد . جنس نخ خاب به علت نمایان بودن در ظاهر ، سایش و فرسایش فراوان ، قرار گرفتن در معرض ضربه و پاخوری و ... بسیار حائز اهمیت بوده و ارتباط مستقیمی با کیفیت و درجه مرغوبیت فرش دارد . جنس نخ تار و پود عموم فرش های ماشینی از الیاف پنبه و پلی استر می باشد اما تفاوت اصلی در نخ خاب است . بهترین نخ خاب که در مرغوب ترین فرش ها بکار می رود الیاف اکریلیک است که فرایند هیت ست را پشت سر گذاشته و به بالاترین درجه مقاومت رسیده است . پس از الیاف اکریلیک ، الیاف پلی استر و پس از آن الیاف پلی پروپلین نیز از مرغوبیت خوبی برخوردار هستند . فرش های بافته شده در شهرک های صنعتی شهر کاشان تماما از نخ اکریلیک هیت ست شده تولید می شوند ، اما در سایر کارخانه جات نخ خاب ترکیبی از سه الیاف اکریلیک ، پلی استر و پلی پروپلین می باشد . هر چه خلوص اکریلیک در بافت کم تر و کم تر شود ، از کیفیت و مرغوبیت فرش هم کاسته خواهد شد .

فروشگاه آنلاین بارنلی یکی از عرضه کنندگان فرش ماشینی کاشان می باشند که محصولات خود را با کیفیتی مرغوب و قیمتی مناسب در معرض فروش قرار داده اند . این شرکت با توزیع انواع فرش ماشینی سعی دارد نیاز مشتریان خود را رفع نموده و با خدماتی که برای محصولاتش قرار داده است سعی در جلب رضایت مشتریانش دارد .

کلمات کلیدی مرتبط :
انواع فرش ماشینی, خرید فرش ماشینی, فرش اصل, فرش سنتی, فرش کلاسیک, فرش مدرن, فرش ماشینی 700 شانه
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش 1200 شانه 8 رنگ
فروش عمده گلاب درجه یک کاشان
سوالات متداول درباره تابلو فرش
چگونگی تشخیص فرش اصل کاشان از غیر اصل
عرق گیاهی بیدمشک
ادامه
clear-bug-div