فرش ماشینی

عوامل موثر در تعیین قیمت فرش ماشینی

machine-carpet-prices.jpg

فرش های ماشینی به صورت انبوه در کاشان بافته و تولید می شوند . که علاوه بر بازار های داخلی کاشان به سایر شهر ها و کشورها نیز صادر می شود . ما قصد داریم که در این مقاله درباره قیمت های فرش ماشینی کاشان و عواملی که بر روی آن تاثیر می گذارد و همچنین مطالبی را که باید قبل از خرید فرش بدانید را خدمت شما ارائه دهیم . ما سعی می کنیم در این مقاله مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم که بتوانید قیمت فرش ماشینی کاشان را خودتان در اختیار داشته باشید .

 در ادامه می خواهیم عواملی را که در قیمت فرش های ماشینی کاشان تاثیر گذار می باشد را بیان کنیم . که شما می توانید با مطالعه آن ها در هنگام خرید از آن ها استفاده کنید .

 

عواملی که در قیمت فرش تاثیر دارد   


الیاف به کار رفته و جنس آن
 برای بافت فرش های ماشینی کاشان از الیاف های مصنوعی استفاده می کنند که عبارتند از : الیاف بی سی اف ، الیاف آکرلیک ، الیاف پلی پروپین و الیاف پلی استر یا ابریشم . اگر بخواهیم آن ها را بر اساس کیفیت و ماندگاری رتبه بندی کنیم الیاف آکرولیک در صدر قرار می گیرد و همچنین دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر الیاف های می باشد . اگر در فرشی از الیاف پلی استر ، بی سی اف و پلی پروپین استفاده شده باشد باید دارای قیمت پایین تری باشد . در نتیجه قیمت فرش های ماشینی کاشان در ابتدا به الیافی که در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد بستگی خواهد داشت . علاوه بر این الیاف های که در بالا نام برده شد از الیاف پشم نیز برای بافت فرش های ماشینی نیز استفاده می کنند اما به دلیل طبیعی بودن آن از قیمت بالای برخوردار است و کمتر مورد فروش و بافت قرار می گیرد . امروزه بیشتر تولید کنندگان کاشان ، از الیاف آکرولیک استفاده می کنند ولی با توجه به نوسانات اقتصادی و بالا رفتن قیمت فرش ، بسیاری از خریداران به دنبال فرش های ارزان قیمت هستند و همین عامل برخی از تولیدکنندگان را وادار می کند که فرش های پلی استر تولید کنند .


شانه و تراکم
یکی دیگر از عواملی که در قیمت فرش های ماشینی کاشان تاثیر گذار است تعدا شانه و تراکم آن ها است . شانه به تعداد گره های که در یک متر از عرض فرش قرار می گیر گفته می شود و تراکم به تعداد گره های که در یک متر از طول فرش قرار می گیر گفته می شود . که هر چه تعداد تراکم افزایش یابد فرش فشرده تر و سفت تر می شود و همچنین هر چه شانه فرش در یک فرش بیشتر باشد فرش ریز نقش تر می شود . بین قیمت و شانه و تراکم رابطه مستقیم وجود دارد . به این صورت که هر چه شانه و تراکم افزیش یابد قیمت نیز افزایش می یابد . شایان ذکر است که هر چه شانه افزایش یابد فرش جذابیت ، ظرافت و زیبایی بیشتر پیدا می کند . و همچنین می توان گفت که تعداد شانه بر روی ماندگاری ، طول عمر و کیفیت یک فرش دارای تاثیر مستقیم نیست . اما فرش ماشینی با تراکم بالا دارای کیفیت بهتری است . هر چه تراکم افزایش یابد فشردگی و وزن فرش نیز زیاد می شود . که این عامل خود موجب افزایش طول عمر و ماندگاری نیز می شود .


ابعاد و سایز فرش های ماشینی کاشان
همانطور که می دانید فرش های ماشینی دارای ابعاد متفاوتی می باشند که عبارتند از 12 متری ، 9 متری و 6 متری و همچنین مشتریان می توانند با سفارش آن را در ابعاد دلخواه ببافند . می توان گفت که بعد از فرش های سفارشی هر چه سایز فرش بیشتر باشد آن فرش دارای قیمت بالاتری است یعنی قیمت فرش با ابعاد و سایز فرش دارای رابطه مستقیم است . به دلیل این که فرش های سفارشی در اندازه های دلخواه و به صورت تکی و یا چندتایی بافته می شوند و امکان دارد که رنگ های خواسته شده در پالت رنگ کارخانه نباشد دارای قیمت بیشتری هستند . 


 نوع کارخانه تولید کننده فرش ماشینی کاشان
اگر فرش ماشینی کاشان در کارخانه ای که روزانه تعداد زیادی فرش می بافد و تولید می کند تهیه شود قطعا قیمت مناسب تری نسبت به کارخانه ای دارد که که تولید و بافت فرش روزانه در آن کم می باشد و فقط یک دستگاه برای این کار دارد .


دستگاه بافنده فرش ماشینی کاشان
 برای بافت فرش های ماشینی از دستگاه های بافنده استفاده می کنند که هر کدام از آن ها دارای کیفیت متفاوتی می باشند . به همین دلیل قیمت فرش های که توسط هر کدام از آن ها بافته می شود نیز متفاوت خواهد بود . برای مثال دستگاه های پیشرفته و به روزه دارای دقت عمل بیشتری در قرینه بافتن و غیره هستند که باعث افزایش قیمت می شوند .


طرح فرش ماشینی کاشان

هر چه یک فرش دارای طرح ساده تری باشد قطعا دارای قیمت پایین تری خواهد بود . برای مثال طرح افشان نسبت به فرش های با طرح لچک و ترنچ  دارای قیمت پایین تری است . به این دلیل که طرح های افشان دارای قرینه نمی باشند و ساده تر به نظر می رسند . اما طرح های که لچک و ترنج داردند پیچیده تر می باشند و به طبع دارای قیمت بیشتری خواهند بود .فرش ماشینی ارزان قیمت


فرش های با قیمت مناسب تر نیز به فروش می رسد که اکثر آن ها برای مکانه های عمومی مانند سمینار ها ، مسجد ها ، هتل ها و غیره مرود استفاده قرار می گیر د . البته همه جا خربد ارزان فرش یعنی خرید محصول بی کیفیت نیست .
زمانی یک فرش ماشینی می تواند دارای کیفیت بالا و قیمت پایین باشد که آن را از کارخانه خریدارای کرده باشید . تا هزینه های مانند  حمل و نقل ، دلالی ، واسطه گری و غیره در قیمت آن تاثیر نگذاشته باشد . پس برای داشتن یک خرید با کیفیت و قیمت مناسب بهتر است که آن را به صورت مستقیم و بدون واسطه تهیه نمایید .

کلمات کلیدی مرتبط :
'قیمت فرش ماشینی کاشان' , 'فرش ماشینی ارزان قیمت' , 'فرش های ماشینی کاشان' , 'عواملی که در قیمت فرش تاثیر دارد'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
مرغوب ترین عرق نعناء
فرش زیبای ماشینی
انواع گلاب و عرقیات گیاهی
درباره گلاب ناب کاشان
درباره گلاب کاشان و قمصر
ادامه
clear-bug-div