فرش ماشینی

مشخصات فنی فرش

technical-specifications-carpet.jpg

فرش ماشینی با استفاده از دستگاه های بافندگی تولید میشوند که باعث شده هر قالی دارای مشخصات خاصی باشد در این مقاله میخواهیم مشخصات فنی فرش ماشینی را برای شما شرح دهیم تا در هنگام خرید در مورد قالی بیشتر بدانید و بهترین انتخاب را انجام دهید . در ابتدا میخواهیم در مورد تراکم این محصول صحبت کنیم دو نوع تراکم به طور کلی در قالی وجود دارد تراکم طولی و تراکم عرضی فرش که به آن شانه نیز گفته میشود .

 

درباره شانه فرش

 

1- تراکم عرض یا شانه ی فرش

شانه ی فرش به تعداد ریشه هایی که در 100 سانتی متر از عرض فرش وجود دارد گفته میشود مثلا : قالی 700 شانه بدین معنی است که در 100 سانتی متر از عرض آن 700 گره وجود دارد . انواع شانه هایی که امروزه در بازار وجود دارد عبارت است از 500 ، 700 ، 1000 و 1200 که هر کدام توسط دستگاه های گوناگون بافته شده است .

 

2- نوع دیگر تراکم در طول قالی است

همانند شانه تراکم طولی نیز به تعداد گره هایی که در 100 سانتی متر از طول قالی وجود دارد گفته میشود. مثلا اگر تراکم قالی 2000 باشد به این معنا است که در 100 سانتی متر از طول فرش 2000 گره وجود دارد . امروزه انواع تراکمی که در این محصول وجود دارد عبارت است از 2000 ، 2550 ، 3000 و فرش تراکم 3600 این مطلب را باید بدانید هرچه نوع دستگاه بروز تر شود تراکم نیز بالا تر میرود . در بافت فرش مواد مورد استفاده در 3 دسته قرار دارند که هر کدام را به صورت جداگانه توضیح میدهیم .

 

پلی استر

 

2-1- نخ تار

نخ تار از میان شانه های دستگاه عبور می کند جنس نخ تار به صورت ترکیبی از پنبه و پلی استر به وجود می آید . هر چه کیفیت نخ تار بیشتر باشد دوام و مقاومت قالی بیشتر خواهد بود این نوع الیاف در قالی اکریلیک استفاده می شود .

 

2-2- نخ پود

این نوع نخ از میان تار های فرش عبور کرده و پرز های قالی به آن گره می شوند ، نخ پود باعث ایجاد فشردگی و مقاومت بیشتر در پرز ها می شوند .

 

2-3- پرز فرش یا همان رنگ

بیشتر حجم فرش ماشینی را پرز های قالی تشکیل میدهند پرز ها باعث ایجاد نقشه ی قالی می شوند امروزه باکیفیت ترین نخ پرز که وارد بازار شده است نخ اکریلیک هیت ست شده است که دارای مقاومت و نرمی بسیار بالایی است این الیاف در برابر حرارت بسیار مقاوم است و به خاطر پرز دهی بسیار کمی که دارد برای کسانی که حساسیت و آلرژی دارند بسیار مناسب است .

 

2-4- ابعاد فرش ماشینی

به طور کلی دستگاه های بافندگی قالی را در سه اندازه کلی می بافند این ابعاد عبارت اند از 6 متری ، 9 متری و 12 متری اما در صورت که شما بخواهید میتوانید ابعاد مورد نظر خود را سفارش داده تا بافندگان فرش آن را برای شما تولید کنند . اگر میخواهید به مشخصات فنی فرش ماشینی پی ببرید میتوانید به پشت قالی و برچسب مشخصات مراجعه کنید تمام مشخصات آن روی این برچسب ذکر شده است این مشخصات عبارت است از برند ، نام نقشه ، تراکم و شانه ، تعداد رنگ ، درجه ی کیفیت ، نماد استاندارد و دیگر مشخصات که فرش ها دارا هستند را میتوانید در این برچسب مشاهده کرد این برچسب توسط شرکت تولیدی در پشت قالی چسبانده می شوند .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
تفاوت قالی و فرش ماشینی
تشخیص فرش 700 شانه اصل
خرید عمده گلیم فرش ماشینی
عرق گیاهی بیدمشک
فرش ماشینی 1200 شانه
ادامه
clear-bug-div