فرش ماشینی

فرش ماشینی آکریلیک هیت ست شده

feature-buy-acrylic-carpet.jpg

امروزه فرش ماشینی به عنوان یکی از کالاهای مهم در منازل ایرانی ها شناخته می شود . تا جاییکه اکثرا برای منازل خود قالی تهیه کرده اند و در واقع به یک پای ثابت برای ایرانی ها در منازلشان تبدیل شده است . اما خیلی ها برای انتخاب این محصول برای منزل خود دچار مشکل می شوند و نیاز به راهنمایی دارند تا بتوانند فرش با کیفیت کاشان را تهیه کنند . توصیه ما این است که برای خرید قالی بهتر است ابتدا قبل از مراجعه به فروشگاه ها اطلاعاتی را راجع به قالی و فرشها بدانید تا دچار سردرگمی هنگام خرید نشوید . اگر می خواهید اطلاعات درباره ویژگی خرید فرش ماشینی آکریلیک هیت ست شده کاشان بدانید می توانید از مقاله ما استفاده لازم را ببرید .

 

1-انواع الیاف فرش ماشینی کاشان

در واقع به علت استفاده از چندین نوع نخ در فرش ماشینی ، کیفیت هرکدام دارای تفاوت با دیگری است . امروزه برای بافت قالی ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده می کنند که این موضوع برخلاف قالیهای دستبافت است . در واقع در فرش دستبافت از الیاف طبیعی مثل پشم ، ابریشم ، پنبه و غیره استفاده می شود در حالیکه در قالی ماشینی از الیاف مصنوعی مثل آکریلیک ، پلی پروپین و پلی استر برای بافت نخ خاب استفاده می شود . سه موردی که بیان کردیم دارای کفیت های متفاوتی هستند که می توانند در قیمت فرش ماشینی هم تاثیر بگذارند . در درجه اول کیفیت ، نخ های آکریلیک قرار دارند . گفته می شود که الیاف آکریلیک به خاطر داشتن مقاومت در برابر نور و گرما از بقیه موارد برتر است و دارای قیمت بیشتری نسبت به بقیه می باشند . اگرچه برای نخ پلی استر ویژگی هایی همچون رنگ پذیری بیشتر ، حساسیت کمتر و پرزدهی صفر را بیان کرده اند اما مزایایی همچون مقاومت در برابر گرما ، طرح پذیری مناسب ، سایش کمتر ، پاخور بهتر و غیره ، الیاف آکریلیک را از بقیه متمایز کرده است . گفته می شود که در صورتیکه دارای حساسیت هستید از فرش ماشینی آکریلیک استفاده نکنید ، در صورتیکه امروزه با وجود دستگاه های پیشرفته ، پرزدهی این نوع الیاف بسیار کم شده و حساسیت خاصی را برای مخاطبان خود ایجاد نمی کند . الیاف آکریلک طی فرآیندی به نام هیت ست شدن قرار می گیرند تا بهتر شوند ، در دامه به بررسی آن می پردازیم .

 

1-1- فرش آکریلیک هیت ست شده

برای برخی ها سوال این است که هیت ست چه فرآیندی است و چه تاثیری روی کیفیت فرش خواهد داشت . در جواب می توان گفت که طی فرایندی نخ که شامل تثبیت نخ با بخار و دمای بالا است ، الیاف دارای کیفیت بیشتر و پرزدهی کمتر می شوند . این فرآیند باید بعد از مرحله ریسیده شدن صورت بگیرد تا بتواند در کیفیت فرش ماشینی درجه یک کاشان تاثیر بگذارد . اما ویژگی های این نخ ها چیست و چگونه می توان آن را در بین بقیه فرشهای معمولی تشخیص داد .


 پاسخ اینجا است که در واقع سر این نخ ها دایره مانند و سوزنی است و از سطح قالی نیز قابل مشاهده است که به اصطلاح به آن دانه اناری گفته می شود . در دومین ویژگی به خاطر بیشتر شدن کیفیت ، الیاف پرزدهی بسیار کمتر می شود که متناسب با کیفیت الیاف خواهد بود . هرچه کیفیت بیشتر باشد ، پرز دهی کمتر خواهد بود . پاخوری و سطح نرم تر نیز به خاطر الیاف هیت ست شده است . در این نخ ها به علت دارا بودن کیفیت مناسب ، پاخور قالی نرم و راحت بوده و می توان برای استراحت نیز به راحتی از آنها استفاده کرد . نکته بعدی این است که در قالی های بی کیفیت ممکن است سطح فرش ماشینی یکنواخت نباشد ، که در فرشهای هیت ست شده این مورد ترمیم شده است و سطح قالی یکنواخت و یکدست می باشد . مقاومت بیشتر نیز به خاطر هیت ست شدن نخ های آکرولیک در دمای بالا و بخار پرفشار است ، که در نهایت از ویژگی های بارز نخ هیت ست شده می باشد . نخ های هیت ست می توانند رنگ های بیشتری را بپذیرند و به اصطلاح دارای رنگ پذیری بیشتری هستند ، که می تواند در رقابت با نخ های پلی استر ، الیاف آکرلیک را سربلند بیرون بیاورد . همچنین این نخ ها به دلیل مقاومت و فشردگی می توانند در مقابل آلودگی و جذب گرد و غبار نیز مقاومت کنند . در نهایت به علت افزایش مقاومت و کیفیت این نخ ها امکان از بین رفتن و پارگی فرش ماشینی کاشان بسیار کم می شود و در نتیجه دوام قالی افزایش خواهد یافت .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
زنیان و فشار خون
بهترین فرش کودک
همه چیز درباره فرش ماشینی کاشان
نگاهی گذرا بر شاتره
طرح های پرفروش تابلو فرش ماشینی
ادامه
clear-bug-div