فرش ماشینی

جایگاه فرش ماشینی در آینده

future-location-carpet.jpg

در این مقاله قصد داریم تا در مورد جایگاه قالی ماشینی در زمان حال و اینده و همینطور جایگاه فرش ماشینی در موزه های ایران و جهان را برای شما ارائه کنیم . در ادامه این مقاله سعی شده است توضیحات کاملی برای جایگاه فرش ماشینی در آینده قرار داده بشود .

 

1- صادرات فرش به جهان

در کنار قالی دستباف ، صنعت محصولات فرش ماشینی در سالهای اخیر با وجود همه مشکلات کمی و کیفی ، پیشرفت چشمگیری داشته است و در صورت توجه  برنامه ریزی و توسعه این صنعت ، ظرفیت بسیار بالایی در افزایش صادرات غیرنفتی کشور دارد . سالانه حدود 150هزار متر مربع فرش ماشینی در کشور تولید می شود که از این میزان حدود 90هزار مترربع در داخل مصرف می شود و بقیه به چین ، عراق ، افغانستن ، کانادا ، روسیه و کشورهای اروپایی صادر می شود .

 

2- استفاده از شهرک ها به عنوان موزه ی فرش

نمایشگاه های داخلی و خارجی می تواند ظرفیت تولید فرش را نشان دهد . وجود شهرک های کارگاهی نه تنها می تواند انواع و اقسام واحدهای کارگاهی قالی را در خود جای دهد بلکه این ظرفیت را دارد که به عنوان قطب و موزه فرش ماشینی درآیند . به عبارتی سیر تولید در امتداد همدیگر می تواند در قالب یک شهرک معنا پیدا کند . در این صورت این شهرک ها نه تنها بستری برای استقرار برخی واحدهای کارگاهی می شوند ، می توانند چشم انداز تاریخی زیبایی را برای هر مشاهده گر ایجاد کنند . اگر واحدهای تولیدی رنگرزی ، بافندگی ، تکمیل و قالیشویی در کنار هم باشند برای بیننده داخلی و خارجی بسیار چشم نواز است . از اینرو شهرک های کارگاهی می توانند به عنوان یک موزه و نمایشگاه فرش تعبیر شوند .

 

3- ایجاد موزه در کاشان و آران و بیدگل

علاوه بر ایران در کشورهای ، چین و رومانی صنعت فرش ماشینی و هنر قالی دستبافت رواج داشته و آنها نیز در این زمینه فعالیت می کنند . اما نهایتا این هنر خاص ایرانیان بوده و هست . چرا که اولین فرش موجود در دنیا قالیچه ایرانی پازیریک است که بافت آن را به دوران هخامنشیان نسبت می دهند .

 

3-1- قالی کاشان شناسنامه فرهنگی و هنری ایران

بنابراین حفظ اصالت و فرهنگ از مهمترین وظایف مسئولین این صنعت می باشد . ضمن اینکه موزه های فرش در باکو ، ترکیه ، آذربایجان نیز دایر می شود در سال گذشته شهر تبریز به عنوان شهر قالی دستبافت ثبت گردید . شهرداری کاشان از مرداد ماه 96 تلاش کرده است تا شهرستان آران و بیدگل با 500 واحد صنعتی فرش ماشینی را به موزه فعال کشور در این صنعت تبدیل کند . همچنین در تلاش برای شناسایی یک منزل قدیمی در مشهد اردهال می باشد تا موزه قالی دستبافت در آن راه اندازی کند . در آینده ای نه چندان دور قالی های ماشینی ایران نیز همچون قالیهای دستباف به موزه های معروف جهانی راه پیدا خواهند کرد .


شهرداری کاشان از مرداد ماه 96 تلاش کرده است تا شهرستان آران و بیدگل با 500 واحد صنعتی فرش ماشینی را به موزه فعال کشور در این صنعت تبدیل کند . همچنین در تلاش برای شناسایی یک منزل قدیمی در مشهد اردهال می باشد تا موزه فرش دستبافت در آن راه اندازی کند . در آینده ای نه چندان دور قالی های ماشینی ایران نیز همچون قالیهای دستباف به موزه های معروف جهانی راه پیدا خواهند کرد .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
خرید اینترنتی عرق کاسنی درجه یک بصورت عمده
فروش عرق گیاهی بیدمشک به صورت عمده
تشخیص فرش 700 شانه اصل
خرید آنلاین فرش
خرید عمده گلیم فرش ماشینی
ادامه
clear-bug-div