فرش ماشینی

جایگاه فرش ماشینی در آینده

future-location-carpet.jpg

در این مقاله قصد داریم تا در مورد جایگاه قالی ماشینی در زمان حال و اینده و همینطور جایگاه فرش ماشینی در موزه های ایران و جهان را برای شما ارائه کنیم . در ادامه این مقاله سعی شده است توضیحات کاملی برای جایگاه فرش ماشینی در آینده قرار داده بشود .

 

1- صادرات فرش به جهان

در کنار قالی دستباف ، صنعت محصولات فرش ماشینی در سالهای اخیر با وجود همه مشکلات کمی و کیفی ، پیشرفت چشمگیری داشته است و در صورت توجه  برنامه ریزی و توسعه این صنعت ، ظرفیت بسیار بالایی در افزایش صادرات غیرنفتی کشور دارد . سالانه حدود 150هزار متر مربع فرش ماشینی در کشور تولید می شود که از این میزان حدود 90هزار مترربع در داخل مصرف می شود و بقیه به چین ، عراق ، افغانستن ، کانادا ، روسیه و کشورهای اروپایی صادر می شود .

 

2- استفاده از شهرک ها به عنوان موزه ی فرش

نمایشگاه های داخلی و خارجی می تواند ظرفیت تولید فرش را نشان دهد . وجود شهرک های کارگاهی نه تنها می تواند انواع و اقسام واحدهای کارگاهی قالی را در خود جای دهد بلکه این ظرفیت را دارد که به عنوان قطب و موزه فرش ماشینی درآیند . به عبارتی سیر تولید در امتداد همدیگر می تواند در قالب یک شهرک معنا پیدا کند . در این صورت این شهرک ها نه تنها بستری برای استقرار برخی واحدهای کارگاهی می شوند ، می توانند چشم انداز تاریخی زیبایی را برای هر مشاهده گر ایجاد کنند . اگر واحدهای تولیدی رنگرزی ، بافندگی ، تکمیل و قالیشویی در کنار هم باشند برای بیننده داخلی و خارجی بسیار چشم نواز است . از اینرو شهرک های کارگاهی می توانند به عنوان یک موزه و نمایشگاه فرش تعبیر شوند .

 

3- ایجاد موزه در کاشان و آران و بیدگل

علاوه بر ایران در کشورهای ، چین و رومانی صنعت فرش ماشینی و هنر قالی دستبافت رواج داشته و آنها نیز در این زمینه فعالیت می کنند . اما نهایتا این هنر خاص ایرانیان بوده و هست . چرا که اولین فرش موجود در دنیا قالیچه ایرانی پازیریک است که بافت آن را به دوران هخامنشیان نسبت می دهند .

 

3-1- قالی کاشان شناسنامه فرهنگی و هنری ایران

بنابراین حفظ اصالت و فرهنگ از مهمترین وظایف مسئولین این صنعت می باشد . ضمن اینکه موزه های فرش در باکو ، ترکیه ، آذربایجان نیز دایر می شود در سال گذشته شهر تبریز به عنوان شهر قالی دستبافت ثبت گردید . شهرداری کاشان از مرداد ماه 96 تلاش کرده است تا شهرستان آران و بیدگل با 500 واحد صنعتی فرش ماشینی را به موزه فعال کشور در این صنعت تبدیل کند . همچنین در تلاش برای شناسایی یک منزل قدیمی در مشهد اردهال می باشد تا موزه قالی دستبافت در آن راه اندازی کند . در آینده ای نه چندان دور قالی های ماشینی ایران نیز همچون قالیهای دستباف به موزه های معروف جهانی راه پیدا خواهند کرد .


شهرداری کاشان از مرداد ماه 96 تلاش کرده است تا شهرستان آران و بیدگل با 500 واحد صنعتی فرش ماشینی را به موزه فعال کشور در این صنعت تبدیل کند . همچنین در تلاش برای شناسایی یک منزل قدیمی در مشهد اردهال می باشد تا موزه فرش دستبافت در آن راه اندازی کند . در آینده ای نه چندان دور قالی های ماشینی ایران نیز همچون قالیهای دستباف به موزه های معروف جهانی راه پیدا خواهند کرد .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
پرفروش ترین طرح های فرش ماشینی کاشان
خرید عمده گلیم فرش ماشینی
خرید فرش فروشگاه اینترنتی بارنلی
تفاوت قالی و فرش ماشینی
خرید آنلاین فرش
ادامه
clear-bug-div