فرش ماشینی

آهار و چرم دوزی و ریشه فرش ماشینی

carving-machine-carpet.jpg

فرش ماشینی دارای موارد مختلفی در بخش تکمیل شدنش می باشد ، که از این موارد می توان به ریشه فرش ماشینی ، چرم دوزی و همچنین آهار فرش اشاره داشت. در ادامه این مقاله سعی شده است توضیحات کاملی برای درباره آهار و چرم دوزی و ریشه فرش ماشینی قرار داده شده است که می توانید مشاهده نمایید .

 

1- ریشه فرش ماشینی

به 15-10 سانت باقیمانده از چله یا تار فرش که در سراسر قالی کشیده شده و پرز روی آن بافته می شود ، ریشه فرش گفته می شود . ریشه از زیباییهای انکارناپذیر فرش بوده و البته در صورت آسیب دیدن آن ، به سرعت قسمتهای اساسی فرش هم خراب می شود . برخی مصرف کنندگان فرش ماشینی برای ثابت نگهداشتن ریشه  ها و جلوگیری از پارگی آنها از چسبهای شیشه ای و پهن استفاده می کنند که اثر آن روی فرش مانده و به مرور آسیب می رساند . بهتر است ریشه ها به شکل طبیعی خود نگهداری شده و یا در صورت لزوم با روش بافت و یا تاکردن ریشه به زیر فرش از آنها محافظت شود . اما بهترین روش ، استفاده از محافظ ریشه است که بدون آسیب رساندن به بافت فرش ، تمیز و سالم از ریشه ها نگهداری می کند .

در هر حال با خراب شدن ریشه می توان آن را تعمیر یا تعویض کرد . امروزه دستگاههای تولید ریشه آماده فرش در دسترس شرکتهای بافندگی و آهار قرار می گیرد که کاملا الکترونیکی و مدرن بوده و می تواند 3 نوع گره ، دوپودی معمولی ، چهار پودی معمولی و چهار پودی ضربدری ایجاد کند . این دستگاه می تواند از نخ پلی استر ، ویسکوز یا حتی نخ کریل ( باقیمانده نخ خاب فرش ) ریشه را تولید کند .

 

2- چرم دوزی در فرش ماشینی

از چرم دوزی در فرش ماشینی برای اینکه قالی لوله نشود مورد استفاده قرار داده میشود و از ویژگی های دیگر قرار دادن چرم برای فرش می توان به جلوگیری از ساییده شدن و همچنین سر خوردن و پارگی فرش نیز اشاره داشت. از دیگر ویژگی های چرم دوزی نیز می توان به نشان ندادن کج بودن فرش ، از بین بردن قسمت سوزن خوردگی کنار فرش و دیگر موارد که از این قبیل می باشد اشاره داشت.
چرم پشت فرش ماشینی که دارای پهنایی حدود سه الی پنج سانتی متر می باشد به صورت زیگزاگی بوده و دوختن آنهم به وسیله نخ و سوزن است. به این نکته نیز توجه داشته باشید که مقاومت فرش ماشینی با توجه به چرمی است که برای آن استفاده شده است که به صورت دو نوع مصنوعی و طبیعی می باشد.

 

3- آهار فرش ماشینی

آهار فرش از ترکیب چسب گیاهی و صمغها به دست می آید. از آهار برای استحکام دادن به محصولات فرش ماشینی استفاده میشود که دارای استفاده های مختلفی نیز از جمله صنایع نساجی می باشد و دارای استفاده بالایی نیز برای فرش ماشینی است. برای اینکه قالی به استحکام بالاتری دست پیدا کند و همچنین از فرسایش فرش جلوگیری شود و پرز های سطح الیتف مخهای تار خوابانده شود از آهار استفاده میگردد.

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
همه چیز درباره عرق شاهتره
فروش عمده گلاب درجه یک کاشان
همه چیز درباره عرقیات کاشان
چند نکته برای مراقبت از فرش ماشینی
طرح های پرفروش تابلو فرش ماشینی
ادامه
clear-bug-div