فرش ماشینی

آهار و چرم دوزی و ریشه فرش ماشینی

carving-machine-carpet.jpg

فرش ماشینی دارای موارد مختلفی در بخش تکمیل شدنش می باشد ، که از این موارد می توان به ریشه فرش ماشینی ، چرم دوزی و همچنین آهار فرش اشاره داشت. در ادامه این مقاله سعی شده است توضیحات کاملی برای درباره آهار و چرم دوزی و ریشه فرش ماشینی قرار داده شده است که می توانید مشاهده نمایید .

 

1- ریشه فرش ماشینی

به 15-10 سانت باقیمانده از چله یا تار فرش که در سراسر قالی کشیده شده و پرز روی آن بافته می شود ، ریشه فرش گفته می شود . ریشه از زیباییهای انکارناپذیر فرش بوده و البته در صورت آسیب دیدن آن ، به سرعت قسمتهای اساسی فرش هم خراب می شود . برخی مصرف کنندگان فرش ماشینی برای ثابت نگهداشتن ریشه  ها و جلوگیری از پارگی آنها از چسبهای شیشه ای و پهن استفاده می کنند که اثر آن روی فرش مانده و به مرور آسیب می رساند . بهتر است ریشه ها به شکل طبیعی خود نگهداری شده و یا در صورت لزوم با روش بافت و یا تاکردن ریشه به زیر فرش از آنها محافظت شود . اما بهترین روش ، استفاده از محافظ ریشه است که بدون آسیب رساندن به بافت فرش ، تمیز و سالم از ریشه ها نگهداری می کند .

در هر حال با خراب شدن ریشه می توان آن را تعمیر یا تعویض کرد . امروزه دستگاههای تولید ریشه آماده فرش در دسترس شرکتهای بافندگی و آهار قرار می گیرد که کاملا الکترونیکی و مدرن بوده و می تواند 3 نوع گره ، دوپودی معمولی ، چهار پودی معمولی و چهار پودی ضربدری ایجاد کند . این دستگاه می تواند از نخ پلی استر ، ویسکوز یا حتی نخ کریل ( باقیمانده نخ خاب فرش ) ریشه را تولید کند .

 

2- چرم دوزی در فرش ماشینی

از چرم دوزی در فرش ماشینی برای اینکه قالی لوله نشود مورد استفاده قرار داده میشود و از ویژگی های دیگر قرار دادن چرم برای فرش می توان به جلوگیری از ساییده شدن و همچنین سر خوردن و پارگی فرش نیز اشاره داشت. از دیگر ویژگی های چرم دوزی نیز می توان به نشان ندادن کج بودن فرش ، از بین بردن قسمت سوزن خوردگی کنار فرش و دیگر موارد که از این قبیل می باشد اشاره داشت.
چرم پشت فرش ماشینی که دارای پهنایی حدود سه الی پنج سانتی متر می باشد به صورت زیگزاگی بوده و دوختن آنهم به وسیله نخ و سوزن است. به این نکته نیز توجه داشته باشید که مقاومت فرش ماشینی با توجه به چرمی است که برای آن استفاده شده است که به صورت دو نوع مصنوعی و طبیعی می باشد.

 

3- آهار فرش ماشینی

آهار فرش از ترکیب چسب گیاهی و صمغها به دست می آید. از آهار برای استحکام دادن به محصولات فرش ماشینی استفاده میشود که دارای استفاده های مختلفی نیز از جمله صنایع نساجی می باشد و دارای استفاده بالایی نیز برای فرش ماشینی است. برای اینکه قالی به استحکام بالاتری دست پیدا کند و همچنین از فرسایش فرش جلوگیری شود و پرز های سطح الیتف مخهای تار خوابانده شود از آهار استفاده میگردد.

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
عرقیات گیاهی - قسمت چهارم
پرفروش‌ترین طرح های فرش فانتزی
چند نکته برای مراقبت از فرش ماشینی
زنیان و فشار خون
راهنمای کامل در مورد تشخیص فرش 700 شانه از فرش طرح 700 شانه
ادامه
clear-bug-div