فرش ماشینی

چند نکته برای مراقبت از فرش ماشینی

how-clean-carpet.jpg

فرش ماشینی هر تراکم و هر شانه ای که باشد ، جزو وسایل بااهمیت و گران قیمت منزل است و باید در نگهداری آن دقت کرد . در ادامه قصد داریم به آموزش نحوه تمیزکردن و مراقبت از فرش ماشینی بپردازیم که می توانید آن را در ادامه مطالعه و مشاهده کنید .

 

1- مراقبت از فرش ماشینی

در این قسمت سعی شده است توضیحات کاملی برای نحوه نگه داری از فرش ماشینی که باعث افزایش عمر قالی نیز خواهد شد داده بشود که از جمله این موارد نگه داری در برابر رطوبت ، نور ، پهن کردن و دیگر موارد می باشد که در ادامه به بررسی تمامی این موارد میپردازیم ، تا شما از افزایش طول عمر فرش خود اطمینان حاصل کنید.

 

1-1- نگهداری از فرش در برابر رطوبت

دشمن اول قالی رطوبت است . چرا که در تار و پود آن معمولا پنبه یا نخ جوت بکار می رود که رطوبت باعث پوسیدگی آن می شود .

 

1-2- پاک کردن لکه فرش ماشینی

هر ماده ای که روی فرش ماشینی ریخته شد ، فورا آن را پاک کنیم . چرا که لکه ها پس از دو روز ماندن ، ممکن است دیگر پاک نشوند .

 

1-3- مراقبت فرش ماشینی در برابر نور و گرما

قالی را در معرض نور مستقیم خورشید نباید قرار دهیم . همچنین آن را در نزدیکی بخاری یا منابع حرارتی قرار ندهیم .

 

1-4- جارو کردن مرتب فرش

حداقل هفته ای یکبار فرش کاشان را با جاروبرقی در جهت خواب پرزها تمیز کنیم و هیچوقت از جاروی دستی برای تمیز کردن استفاده نکنیم .

 

1-5- پهن کردن فرش ماشینی

اگر قالی روی سرامیک حرکت می کند ، حتما از ترمز آن کمک بگیریم . سعی کنید قالی را روی سطوح ناهموار مثل سنگ یا سیمان که باعث پارگی آن می شود ، پهن نکنیم .

 

1-6- حمل و نقل فرش ماشینی

برای جابجایی فرش ماشینی از روش رول کردن ( لول کردن ) حتما استفاده کنیم . حتی الامکان اشیا سنگین روی قالی قرار ندهیم و اگر مجبور به این کار هستیم ، زیر پایه ها طلق یا فوم یا چند لایه موکت بگذاریم و هر چند وقت یکبار وسایل را روی آن جابجا کنیم .

 

1-7- پاخوردگی فرش

سالی دو بار قالی را سر و ته کنیم تا دیرتر سائیده شود . اینکار باعث می شود که پاخوری ها به صورت یکسان در تمام فرش ماشینی پخش شود و در یکجا ما ازبین رفتگی نداشته باشیم .

 

1-8- شستشوی فرش ماشینی

برای شستشوی فرش حتما از قالیشوئیهای معتبر استفاده کنیم . چنانچه مجبور بودیم قالی را در خانه بشوییم فقط با محلول کف صابون یا مایع ظرفشویی استفاده کنیم و از وایتکس یا شوینده های اسیدی یا قلیایی یا شامپو فرشهای متفرقه که باعث از بین رفتن رنگ قالی می شود استفاده نکنیم . بهتر است آن را پس از اتمام شستشو با آب در محل شیب دار یا شیب تند، پهن یا از جایی آویزان کنیم . قالی را به صورت یکنواخت پهن کنیم تا هیچ جایی از آن چروک نشود . آخر بهار و تابستان بهترین زمان برای تمیز کردن فرش است . فرشهای پلی استر را حتما بعد از شستشو بخارشو بزنیم .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
درمان فوری تب
درباره گلاب کاشان و قمصر
آشنایی با خواص و ویژگی های بهار نارنج
درباره گلاب ناب کاشان
فرش ماشینی 700 شانه کاشان
ادامه
clear-bug-div