فرش ماشینی

خصوصیات فرش ماشینی الیاف آکریلیک

carpet-effect-acrylic-yarn.jpg

هنگامی که شما برای خرید فرش ماشینی اقدام می کنید به این نکته توجه نموده اید که الیاف متفاوتی در تولید آن به کار رفته است . شاید شما گیج شوید که این نخ های چه تفاوتی باهم دارند و این تفاوت قیمت از چه چیزی ناشی می شود . ما در این مقاله به بررسی یکی از پرطرفدارترین الیاف و خصوصیات فرش ماشینی الیاف آکریلیک می پردازیم .

اکرلیک ، از پلیمری به نام پلی اکریلونیتریل ساخته شده است . پلیمری که حداقل 85 درصد پلی اکریلونیتریل داشته باشد ، اکرلیک نامیده می شود . مرحله ساخت آن بدین صورت است که ابتدا الیاف جامد است و با ماده ای به اسم اکستروژن مایع می شود . سپس این مایع به صورت لاستیکی درآمده و در نهایت به شکل جامد و به صورت رشته های خارج می شود . نوع خاص بافت داخل این پلیمر به صورتی است که رشته های درونی آن در نقاط زیادی بهم متصل هستند که این مورد باعث استحکام بیشتر این نوع نخ می شود .

 

مزیت الیاف آکریلیک در محصولات فرش ماشینی

در هنگام تولید می تواند به صورت رنگی یا زرد یا سفید خام تولید شود . این نوع نخ شباهت به پشم دارد و گرم و سبک است . الیاف اکرلیک قابلیت رنگ پذیری بالایی دارد در نتیجه تنوع این نخ در فرش ماشینی بسیار مفید است . جدای از این مورد ضد حساسیت و قابل شستشو است بنابراین غیر ازاین صنعت در زمینه پوشاک نیز قابل استفاده است و مزیت دیگر آن قیمت پایینتر نسبت به الیاف طبیعی است .

 

خصوصیات فرش ماشینی الیاف آکریلیک

علاوه بر مزیت های ذکر شده نخ اکرلیک نسبت به بید ، نور خورشید و مواد شیمیایی مقاوم است . البته پرزدار بودن این مدل را می توان یکی از معایب آن برشمرد . لطافت نخ ، پارگی کمتر نخ ، پفکی بودن نخ که باعث سبکی بیشتر فرش می شود و مقاومت بالای آن در برابر شستشو ، حرارت و سایش از مزایای این مدل است . نخ هیت ست شده اکرلیک یکی از بهترین الیاف در فرش ماشینی است . دراین فرایند نخ را بعد از ریسیده شدن با بخار و دما تثبیت می کنند این مورد کیفیت نخ را به شدت بالا می برد . که باعث می شود پرزدهی نخ کاهش پیدا کند  و مقاوم دربرابر گرد و غبار و همچنین استحکام را بالا می برد .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
چند قانون برای خرید فرش ماشینی
گلاب کاشان
بهترین فرش کودک
آشنایی با عرق گیاهی رازیانه و خواص آن
فرش ماشینی آکریلیک هیت ست شده
ادامه
clear-bug-div