فرش ماشینی

نحوه بافت فرش ماشینی

زarpet-weaving-scratch.jpg

هرجا که اسمی از فرش ماشینی برده می شود ، بدون شک مردم به یاد کشور ایران می افتند . به همین دلیل تاریخچه این هنر و صنعت مطمئنا می تواند برای شما جالب باشد ، که ما در ادامه به توضیح مختصری از بافت فرش ماشینی از ابتدا تاکنون و کل این هنر و صنعت می پردازیم .

 

1- فرش ماشینی

ابتدا انسان ها به دنبال وسیله ای برای حفاظت در برابر سرما بودند . به همین دلیل از پوست حیوانات به عنوان یک فرش استفاده می کردند . به مرور و با یادگیری هنر ریسندگی به بافت اولیه فرشهای ساده پرداختند و در طول زمان نقشه ها و کلیت آن را بهبود بخشیدند . زمانی که قالی دستبافت مورد توجه قرار گرفت و با ورود صنعت نساجی ، سرمایه داران به فکر تولید فرش ماشینی رسیدند . که با این اتفاق قیمت های مناسبتری وارد بازار شد و چون توسط دستگاه بافته می شود تنوع زیادی در نقشه و بافت به خود گرفت .که برای اولین بار محصولات فرش ماشینی شهر کاشان در ایران به وجود آمد و همچنان به عنوان شهر قالی ماشینی ایران شناخته می شود .

 

1-1- نحوه بافت فرش ماشینی

ما دراین مقاله به توضیح کلی درباره نحوه بافت و تولید یک محصول فرش ماشینی می پردازیم . می توان مراحل تولید در کارخانجات را به سه دسته تقسیم کرد . اولین مرحله ریسندگی نام دارد که در اینجا الیاف وارد سیستم می شوند و پس از رنگرزی با نمره های مختلف تبدیل به نخ می شوند که جنس های مختلفی از جمله پنبه ، پلی استر ، آکرولیک ، پلی پروپیلن را شامل می شود .

سپس به قسمت بافت می رود که توسط دستگاه های مختلف از جمله تکسیما، واندویل CRX ، ASR ، VTR و HCP بافته می شود .که به حالت پشت و رو بافته می شود که دو فرش دارای خاب مشترک هستند و توسط تیغ برش داده می شود و از هم جدا می شوند . پس از این مرحله به تکمیل فرش می رسیم که در این قسمت پس از رول و و صاف شدن سطح قالی ، داخل و پشت قالی پرداخت می شود . لبه های طولی و عرضی بافته می شود . سپس توسط کنترل کیفیت بررسی می شود و رول و بسته بندی می گردد و آماده فروش می شود .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
سوالات متداول درباره تابلو فرش
همه چیز درباره فرش ماشینی کاشان
خواص باورنکردنی گلاب
انتخاب رنگ برای فرش های ماشینی
تابلو فرش ماشینی کاشان
ادامه
clear-bug-div