فرش ماشینی

انواع فرش ماشینی و دستباف

complete-description-all-types-carpet.jpg

انسان ها از زمانی که خود را شناختند و نیازهای مهم زندگی خود را احساس کردند ، به فکر داشتن پارچه یا بافتی بودند تا اورا در برابر سرما و سختی زمین محافظت کند . پشم و موی حیوانات مانند گوسفند و بز و دیگر حیوانات اولین کشفیات بشر برای برطرف کردن کردن احتیاجات خود بودند و متعاقبا پوست و موی این حیوانات اولین فرش منسوج یابه عبارت دیگر ، زیر انداز بود . در ادامه این مقاله سعی شده است توضیحات کامل برای انواع فرش ماشینی و دستباف قرار داده بشود که می توانید با خواندن آن در خرید های آینده خود استفاده کنید .


به دنبال این تغییروتحول و پیشرفت انسان در زندگی بشر آموخت که میتواند با در هم نمودن و فشرده کردن الیاف پشم ، زیرانداز ضخیم تر و گرمتر به عنوان نمد تهیه کرد . متعاقبا با اموختن فن ریسندگی وتابندگی ، نخ های پشمی تولید را تولید کرد و برای نخستین بار با در هم آمیختن رشته نخ های افقی و عمودی نخ های گلیم و پشم را ابداع کرد و سراغازی بود برای برای ابداع قالی گره دار ویا پرز دار که در هنرو فنی پیشرفته تر بود .


 فرش کلمه و واژه عربی است که به معنای زمین است و در لغت نامه فارسی دارای معنای و مفهوم گسترده شدن ، زیرانداز و کفپوش می باشد. باتوجه به تعریف فوق مفاهیمی مثل گلیم ، زیلو،نمد ، فرش ماشینی و دستباف را میتوان قالی دانست .

 

1-    خصوصیات قالی و فرش های دست باف

قالی دست باف دارای سه مشخصه زیر میباشد :
- دارای تارو پود می باشد
- پرز داشته باشد
-پرز ها دور تارها گره خورده باشد

1-1- انواع قالی

از نظر مواد مصرف شده در فرش دستباف در پنج گروه زیر طبقه بندی کرد .
پشمی : به قالی که تارو پود آن از جنس پنبه و پرز آن پشمی باشد میگویند . لازم به ذکر است که عشایر به جای نخ پنبه از پشم استفاده میکنند .
تمام ابریشم : به قالی هایی که چله و پرز انها از ابریشم باشد و از محصولات فرش ماشینی نیز دارای نوع ابریشمی می باشد.
گل ابریشم : در این نوع از قالی ها در نقش ها و دور حاشیه ها به جای پرز پشمی از ابریشمی استفاده میشود . و چله این فرش ها از ابریشم است.
کف ابریشم : در زمینه اینوع از فرشها به جای پرز پشمی از پرز ابریشمی استفاده میشود .
سوف : در این نوع از فرشها که زمینه آن از پود ضخیم و نازک شکل گرفته اشت و نقش گل و بوته ها پرز دار می باشد.

 

2- انواع فرش و قالی های دست باف از لحاظ اندازه

فرش دست باف به لحاظ ابعاد به هفت نوع تقسیم میشودکه عبارتند از :

 

2-1- قالی

به قالی هایی که در ابعاد و اندازه هایی که معمولا بین 2*3متر،5/2*5/3 متر ،4*6 متر گفته میشود که به چهار دسته تبدیل میشوند:
الف - فرشهای کوچک در ابعاد 2در3 متری ، 5/3در 3/2 متر تقسیم میشود
ب - فرش متوسط که دارای ابعاد 4*3 متر و8/2 *8/2 می باشند
پ - فرشهایی که بزرگ هستند و در اندازه های 5/4*5/3متر و 8/4*7/3 متر هستند
ت - قالیهای بسیار بزرگ تر که در اندازه هایی نظیر 5*4و6*4 متر و بالاتر هستند
ث - قالیچه به نوعی از فرش میگویند که اندازه انها کوچک تر از 4 متر مربه باشد ابعاد قالیچه های متعارف شامل 20/2*40/1و5/2*5/1 متر باشد.
ز - به قالیچه ها با ابعاد 20/2*40/1دوزرعی یا سجاده ای گفته میشود. همچنین لازم است بدانید که به قالیچه ها با اندازه 5/2و5/1 را که ریز باف هستند پرده ای گفته میشود .

 

2-2- کلگی

 به فرشهایی گفته میشود که از نظر پهنا از قالی کوچک تر و از نظر درازا از 4 متر کمتر باشد که ذدر اندازه 3*5/1متر،3*7/1 متر و 7/3*2 متر بافته میشود.

 

2-3- کناره

 فرشی است که برای فرش کردن راه پله ها وراهرو ها استفاده میشود و پهنای ان از ۷۰/۱ تا۵/۰ متر و طول انها 10-3 متر متفاوت است و در بعضی از موارد خاص تا 15 متر و بیشتر بافته شده است .

 

2-4- ذرع و نیم و ذرع و چاک :

به فرشهایی که ابعاد آن ۵/۱*۰۴/۱ و ۶۰/۱*۱۰/۱ متر باشد ذرع و نیم گفته می شود. به فرشهایی که ۳۰/۱*۸۰/۰ متر باشد ذرع و چارک گفته می شود.

 

2-5- پشتی :

به قالیچه هایی که ابعاد و مساحت آنها کمتر از یک متر مربع است. متداولترین اندازه پشتی ۹۰*۶۰ سانتی متر می باشد. البته در مناطق گرگان و بجنورد به طور جداگانه برای پشت پشتی ها نوعی گلیم می بافند و داخل آنها را با پر مرغ و ابر پر می کنند که به این گونه پشتی، قارچین می گویند.

 

2-6- پادری :

به قالیچه های کوچکی که اندازه پاگرد در بافته شده است پادر میگویند .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
چاپ روی فرش چگونه است
ده ویژگی فرش خوب
آشنایی با عرق گیاهی رازیانه و خواص آن
فرش درجه یک چه ویژگی هایی دارد ؟
راهنمای کامل در مورد تشخیص فرش 700 شانه از فرش طرح 700 شانه
ادامه
clear-bug-div