فرش ماشینی

نگهداری از فرش در انبار

carpet-storage-appropriate-warehouse.jpg

فرش محصول نفیس و با ارزشی ست که در صورت نگهداری صحیح میتواند سالها زیبا و باکیفیت باقی بماند. ازآنجاییکه قالی قبل از ورود به منازل ممکن از چند ماه در انبارها باقی بماند در این گفتار بر آن شدیم تا مطالبی در مورد سیستم صحیح نگهداری فرش ماشینی  و انواع دیگر آن در انبار مطرح نماییم.


یک انبار مناسب باید بر اساس استاندارهای معماری و مصالح باکیفیت ساختهشده باشد تا در برابر عوامل طبیعی از خسارت در امان باشد. محل نگهداری محصولاتی مانند فرش ماشینی که در معرض آسیب توسط حشرات قرار میگیرند بایستی هرچند وقت یکبار سمپاشی شده و از حشرات موذی و موریانه و بید و ... پاکسازی شوند.  وجود دستگاه تهویه و هواکش مناسب و پنجره جهت ورود نور نیز از ملزومات انبار است. نوع نگهداری فرشها و قالیها متناسب با نوع انبار متفاوت است. که در زیر به شرح هر نوع روش با ذکر نوع انبار میپردازیم. میتوان انبارها را در دودسته کلی موزهای و غیر موزهای جایی داد.

 

1- انبارهای موزهای

فرش ها و قالیها در انبارهای موزهای به دو روش متحرک و ثابت نگهداشته میشوند و هر دو روش از مهمترین اصول نگهداری نوع خاصی از سیستم نگهداری هستند که معمولاً در تمام موزه ها از آن استفاده شده و حساسترین و پرهزینه ترین نوع نگهداری محسوب میشود و بیشترین توجه به نگهداری الیاف کی باشد.

 

1-1- سیستم متحرک

همانطور که گفته شد این سیستم در موزهها، نمایشگاهها یا مکانهایی که نگهداری فرش  بسیار پراهمیت است کاربرد دارد. در این روش ریلهایی از سقف یا چهارچوب آویزان هستند و قالیها و قالیچهها بهصورت پیچیده شده دور لولههای فلزی یا چوبی از این زنجیرها آویزان میشوند. لولههای قالی را جهت جلوگیری از باز شدن میبندند.

 

1-2- روش ثابت

 در این سیستم مانند سیستم متحرک عمل میشود با این تفاوت که بجای آویزان کردن قالیها و قالیچه ها، آنها بر روی سطح افقی بالاتر از سطح زمین قرار میدهند.

 

2- انبار غیر موزهای

2-1- انبار کارگشایی

سیستم این انبارها به این صورت است که فرشها را در قفسه هایی که با فاصله 30 سانتی متر از زمین قرار دارند  قرار داده اما گاه ممکن است به دلیل کمبود فضا چندین تخته فرش ماشینی را رویهم قرار داده، در این صورت باید مراقب بود تا فرشها دچار ساییدگی یا آسیب توسط حشرات نشوند.

 

2-2- انبار بازار

 در انبار بازار بسته به میزان هزینه و فضای در دسترس فرشها را لول کرده، تازده و یا بهصورت تخت در مغازه یا انبار بازار نگهداری میکنند. در نوع تخت، قالیها را بر اساس منطقه جغرافیایی، نوع مواد و بافت روی تخته های چوبی پهن میکنند، روی هر قالی نفتالین ریخته و قالی دیگر را روی آن قرار میدهند. نوع دیگر تا کردن قالی است که پس از ریخت  نفتالین روی فرش اطراف آن را به سمت داخل تا میزنند. لول کردن قالی متداولترین روش است و قالیهای لول شده را روی تختهای میچینند یا بهصورت عمودی کنار دیوار قرار میدهند. از میان سه روش انبار بازار، روش تخت بهترین روش است و دو نوع لول کردن و تا زدن مناسب نیستند اما به دلیل  کمبود جا مورداستفاده قرار میگیرند.

 

2-3- انبار گمرک

بیشترین آسیب  فرش در هنگام حمل و نقل اتفاق افتاده و بیشترین مرجوعی ها مربوط به خسارات حمل و نقل است. بسته به نوع حمل و نقل روشهای متفاوتی استفاده میشود. در حمل زمینی حتماً باید محل کانتیر ضدعفونی شود. در مورد کشتی ها، از روش عدل بندی استفاده میشود بدین صورت که عدل ها درون کانتینرها جای داده و در آن را میبندند سپس درون کشتی میگذارند. در حمل با کشتی به دلیل رطوبت باید محل ضدعفونی و تمیز گردد.


" باید دقت شود فرش در قسمتهایی که نور مستقیم آفتاب می تابند قرار نداشته باشد.  به خوبی میدانیم که رطوبت پس از مدتی باعث رشد قارچ ، کپک زدن و درآخر پوسیدگی فرش میگردد پس بازهم توصیه میشود در انبار حتماً از تهویه مناسب  کافی استفاده شود و هرگز  انواع محصولات فرش ماشینی و یا دستبافت را در هوای راکد انبار ننمایید. "

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
خواص باورنکردنی گلاب
آنچه از فرش ماشینی باید بدانید
خرید عمده گلاب
چند قانون برای خرید فرش ماشینی
خرید اینترنتی گلاب اصل کاشان
ادامه
clear-bug-div