فرش ماشینی

نگهداری از فرش ماشینی در منزل

keep-carpet.jpg

فرش ماشینی از جمله پرکاربردترین وسایل منزل است که با اشیا بسیاری در ارتباط بوده به همین دلیل نگهداری از آن مهم بشمار می رود . با دستورالعمل های ساده ای می توان این محصول نفیس و ارزشمند را از صدمات حفظ نمود. طریقه حفاظت و نگهداری فرشهای عتیقه و معمولی متفاوت است. در این فرصت در مورد انواع گزندها و روش های جلوگیری از آن ها و به طور خلاصه نگهداری از فرش ماشینی در خانه توضیح داده شده است .

 

1- آسیب های فرش ماشینی در منزل

شما می توانید در ادامه آسیب های این نوع از قالی های ماشین بافت را مشاهده کنید .

 

1-1- آسیب فرش ناشی از ساییدگی یا حشرات

بهتر است قسمت هایی مانند زیر کمد و مبلمان را خالی از فرش بگذارید چراکه فشار پایه ها باعث ساییدگی، خوابیدگی پرز و در نهایت پارگی و سوراخ شدگی در قالی می شود. در صورت قرار دادن وسایل سنگین روی قالی از زیر پایه استفاده نمایید، چراکه زیر پایه ها فشار مستقیم به نقطه ای از فرش را در سطح وسیع تری پخش می کند. هرچند وقت یک بار قالی را جابجا کرده و بچرخانید در غیر این صورت قسمت هایی که جلو در هستند زودتر ساییده و پاره می شوند. اگر قالی را بر روی سطوح سنگی و سرامیکی پهن می کنید به عدم شکستگی یا نوک تیز بودن سنگ ها و سرامیک های زیر فرش توجه نمایید.

" قالی را باید در محیطی کاملاً تمیز پهن کرد و عاری از هر نوع گچ و آهک و آلودگی باشد، لازم است قبل از پهن کردن آن سوراخ های لا بلای سیمان و سنگ ها گرفته و راه ورود حشرات و موریانه ها مسدود شود. الیاف موکت در مجاورت پشم مکان مناسبی برای رشد حشرات به وجود می آورند پس بهتر است فرش بر روی موکت یا سایر کف پوشه ای پلاستیک پهن نشود. سالی دو الی سه بار فرشها را به بیرون برده و تا هوادهی شوند، آن ها را برای چند ساعت در معرض نور خوشید قرار داده و پشت آنها را با جارو تمیز نمایید تا حشرات احتمالی خارج شوند."

 

1-2- پوسیدگی فرش

شایع ترین پوسیدگی فرشها ناشی از آب ریخته شده در پای گلدان هاست. در مورد فروش ابریشمی دقت شود که مجاورت طولانی مدت ابریشم و گچ باعث پوسیدگی ابریشم می شود. هفته ای چند بار درها و پنجره های اتاق را بازنمایید تا رطوبت داخل اتاق گرفته شده و فرش عاری از بیدزدگی، رطوبت و انواع قارچ و کپک گردد. در مناطق مرطوب مانند شمال کشور باید هر سه الی شش سال و قبل از ایجاد پوسیدگی خطرناک، نسبت به ترمیم و رطوبت گیری کامل قالی اقدام کرد.

 

1-3- رنگ پریدگی

اگر بعد از خرید فرش ماشینی برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرد (حتی نور از پشت پنجره) پدیده رنگ پریدگی در همان قسمت اتفاق خواهد افتاد. لازم است محل های آفتاب گیر قالی در ساعاتی از روز که در معرض نور خورشید هستند با روانداز نخی یا کتان پوشانده شوند.

 

1-4- جاروکشی فرش ماشینی

در هنگام گردگیری روی فروش را با پارچه بپوشانید و در و پنجره ها را بازکنید تا غبار کمتری به فرش نفوذ کند. استفاده هرروز از جارو برفی و جاروهای مکنده برای قالی مضر است، برای جاروی روزانه از جاروی دستی و ماهی یک بار از جاروبرقی با مکش کم استفاده کنید. جاروهایی با برس های دوار به دلیل بر هم زدن پرزهای فرش ماشینی گزینه مناسبی هستند اما فر شهای پشمی به این نوع برس ها حساس هستند. استفاده مکرر از جارو خیس شده موجب می شود آب جارو با غبار داخل فرش ایجاد لایه گل کرده و در بلندمدت پوسیدگی به وجود آورد. برای جلوگیری از شکستگی خواب آن ، نباید آن را در جهت خلاف خواب جارو کرد . هنگام جارو زدن مسیر را عوض نمایید تا پرزها و بافت فرش حالت خود را از دست ندهد و از پرز شدن جلوگیری شود و مسیرهای پر رفت وآمد مانند جلوی در نیاز به دقت بیشتری دارند.


" در صورت ایجاد هر نوع آسیبی اعم از پوسیدگی، پارگی، ساییدگی و ... باید در اولین فرصت نسبت به ترمیم آن اقدام کرد، چراکه تعلل در این امر موجب بیشتر شدن آسیب و پرهزینه و سخت تر شدن ترمیم می گردد. بهترین روش برای فروشی که مورداستفاده قرار نمی گیرند لوله نمودن و استفاده از مواد ضد بید مانند نفتالین است. اگر هنگام لوله کردن فرش به صاف بودن آن دقت نشود قالی اریب شده و لبه های اضافی دچار شکستگی و تاخوردگی خواهد شد. لوله های قالی را درون پارچه های کتان ضدعفونی شده قرار داده و آن را ببندید تا از ورود خاک و غبار جلوگیری شود. "

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
آنچه از فرش باید بدانید
خرید آنلاین عرق گیاهی آویشن اصل
چه چیزهایی برای کبد چرب مفید است ؟
گلاب اصل
عرقیات گیاهی - قسمت چهارم
ادامه
clear-bug-div