فرش ماشینی

تفاوت قالی و فرش ماشینی

carpet-difference-rug.jpg

تاریخچه فرشبافی ایرانی به حدود 2 تا 3 هزار سال قبل از میلاد برمیگردد . در محوطه های باستانی بین النهرین ،وسایل وابزار آلات قالی پیدا شده است که نشانه قدمت 4 تا 5 هزار ساله این هنر دارد . اما فرق اصلی فرش و قالی این است که به هر زیر اندازی که بافته می شود ( فرش ) گفته می شود . که شامل قالی ، گلیم ، جاجیم ، زیلو، پلاس و... میشود اما فرش پرزدار که مساحت آنها 6 متر به بالاباشد قالی میگویند . متراژ قالی وقالیچه دلیل تفاوت این دو محصول میباشد به فرشهایی که پرزدارند که مساحت انها کم تراز 6 متر است ( قالیچه )میگویند . در ادامه به تفاوت در قالی و فرش ماشینی می پردازیم که می توانید آن را مطالعه کنید .

 

1- تفاوت قیمت قالی ها

ارزش هنری یک قالی به نقشه و اندازه رنگ های طبیعی است . اما قیمت قالی معمولا به رنگ ونقشه، جنس نخ، تارو پود و پرز و زیربافی و درشت بافی آن است . قالی ها بر اساس جنس به چند دسته تقسیم میشوند :

 

1-1- قالی تمام پشم : فرشی که تارو پود آن از پشم باشد .

1-2- فرش چله پشم : قالی که چله آن از پشم است اما پرزهایش فقط از پشم نیست .

1-3- قالی تمام ابریشم : فرشی که همه اجزا آن مثل تار،پود وپرز آن از ابریشم است .

1-4- قالی کف ابریشم : قالی که تمام زمینه آن از ابریشم و چله آن از پشم است .

1-5- فرش گل ابریشم : این فرش چله آن از پشم و نقشه تمام گل و برگ آن از نخ ابریشم و پرز های آن از پشم است .

 

2- چگونه عیب قالی را تشخیص دهیم

 بهتراست قالی را هنگامی که داریم میخرید تشخیص دهید زیرا هنگامی که آن را به خانه آوردید امکان تعویض آن وجود ندارد .

 

2-1- دورگه بودن زمینه 

با دقت نگاه کنید . در بعضی مواقع رنگ بالای زمینه قالی یا رنگ قسمت پایینی آن کمرنگ تر یا پرنگ تر است . قالی را در نور کافی برانداز کنید اگر قالی دورنگ بود قیمت آن نصف میشود البته گاهی موارد.

 

2-2- اندازه قالی 

اگر در فرش ماشینی و یا دستبافت اندازه فاصله لبه حاشیه بالای قالی تا اواسط ترنج کمتر یا بیشتر از 3 سانتی متر با اندازه فاصله انجا تا لبه حاشیه پائینی تفاوت داشته باشد ، پس توی جیبتان یک خط کش یا متر داشته باشید که ممکن است به نفعتان باشد .

 

2-3- کم بافی 

به پشت قالی هم توجه داشته باشید اگر گره ها منظم ، پشت سر هم و یک اندازه بود که هیچ، ولی اگر اندازه گره ها بایکدیگر متفاوت بود ینی بافنده شلخته یا متقلب بوده است .

 

 2-4- شکستگی قالی 

بهتر است یک خبره کمک بگیرید چون این تشخیص کار یک متخصص است زیرا گل های شاه عباسی ،آویزان ، ستاره ای و...اندازه ای استاندارد دارند .


نکته هایی که مهم اند:
گره ترکی : ظرافت خاصی دارد .مخصوص قالی بافان ترکی است .

روش گره زدن : هر دو سر پرز از لای تاره رد میشود و گره میخورد بی گره بافی یا جفت بافی در این گره وجود ندارد و ماننده فرشهای معمولی نیست .

مشهور است که  قالی  کرمان هر چه پا بخورد مرغوب تراست . که مثال همین فرشها است  چون بسیار محکمند و میتوان آنهارا چنان قیچی زد که به کوتاهی مخمل شوند و ظرافت فرش بیشتر و بهتر نمایان شود مانند فرش اصفهان و تبریز  .

گره فارسی :  که در فرشهای بافت فارسی به کار میرود نقش درشتی دارند و با یک گره فقط یک طرف پرز گره میخورد و طرف دیگر آزاد است چله شل است و برای سفت کردن آن شانه های سنگینی را روی پرز ها میکوبند . تا پرز های پشمی در هم فرو روند که در این روش بی گره بافی یا جفت بافی بیشتر است . این نوع فرش ارزان تر است زیرا با پا خوردن در طول سال پرز ها شل و نخ نما میشوند که در شهر های بختیاری ، مشهد ،اراک و ... مشهور اند .

 

3- چه طرحی از فرش ماشین را برای منزل خود انتخاب کنید

مثلا قرمز یک قالی با زمینه لاکی که یک گل بزرگ که نامش ترنج است در وسط و چهار لچک در چهار گوشه محصولات فرش ماشینی است . که این طرح اصیل ترین طرح های قالی ایرانی است . که لچک ترنج نام دارد .  اما اگر فرشی ساده وآرامش بخش برای  فضای خانه میخواهیم قالی های کویری کرمان و اردکان که طبعت کویر را نشان می دهد و به رنگ شتری ، خاکستری، و کرم است را انتخاب میکنیم کف ساده، محرمات ، راه راه، قاب قرآنی از همین نوع هستند .

اگر طرح فضای باغ گل در بهار را انتخاب میکنیم میتوانیم قالی ( لچک ترنج ،یا شکار گاه تبریز ، یا ریز ماهی خوی و هزار هریس مرند برگزینیم . یا با طرح روستایی و ایلیاتی از طرح های انسان و حیوان ، گل و مرغ و پای شتر که رد استان های فارس، کردستان و گلستان را بخریم . در طرح مدرن هم میتوان که به دکور منزل بیاید از طرح های هندسی،خشتی،میناخانی، بته جقه ی اصفهان ، کاشان یا اراک را خریداری کرد . برای خرید قالی های ارزان قیمت میتوانید از فرش محرابی ، ریز ماهی که در استان های همدان و کاشان که از پشم کلفت بافته میشوند که به نام خرسک است را انتخاب کنید .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
چه عرقیات گیاهی در لاغری موثر است؟
چند نکته برای مراقبت از فرش ماشینی
ده ویژگی فرش خوب
فرش ماشینی 1200 شانه
راهنمای جامع خرید فرش فانتزی
ادامه
clear-bug-div