فرش ماشینی

تفاوت قالی و فرش ماشینی

carpet-difference-rug.jpg

تاریخچه فرشبافی ایرانی به حدود 2 تا 3 هزار سال قبل از میلاد برمیگردد . در محوطه های باستانی بین النهرین ،وسایل وابزار آلات قالی پیدا شده است که نشانه قدمت 4 تا 5 هزار ساله این هنر دارد . اما فرق اصلی فرش و قالی این است که به هر زیر اندازی که بافته می شود ( فرش ) گفته می شود . که شامل قالی ، گلیم ، جاجیم ، زیلو، پلاس و... میشود اما فرش پرزدار که مساحت آنها 6 متر به بالاباشد قالی میگویند . متراژ قالی وقالیچه دلیل تفاوت این دو محصول میباشد به فرشهایی که پرزدارند که مساحت انها کم تراز 6 متر است ( قالیچه )میگویند . در ادامه به تفاوت در قالی و فرش ماشینی می پردازیم که می توانید آن را مطالعه کنید .

 

1- تفاوت قیمت قالی ها

ارزش هنری یک قالی به نقشه و اندازه رنگ های طبیعی است . اما قیمت قالی معمولا به رنگ ونقشه، جنس نخ، تارو پود و پرز و زیربافی و درشت بافی آن است . قالی ها بر اساس جنس به چند دسته تقسیم میشوند :

 

1-1- قالی تمام پشم : فرشی که تارو پود آن از پشم باشد .

1-2- فرش چله پشم : قالی که چله آن از پشم است اما پرزهایش فقط از پشم نیست .

1-3- قالی تمام ابریشم : فرشی که همه اجزا آن مثل تار،پود وپرز آن از ابریشم است .

1-4- قالی کف ابریشم : قالی که تمام زمینه آن از ابریشم و چله آن از پشم است .

1-5- فرش گل ابریشم : این فرش چله آن از پشم و نقشه تمام گل و برگ آن از نخ ابریشم و پرز های آن از پشم است .

 

2- چگونه عیب قالی را تشخیص دهیم

 بهتراست قالی را هنگامی که داریم میخرید تشخیص دهید زیرا هنگامی که آن را به خانه آوردید امکان تعویض آن وجود ندارد .

 

2-1- دورگه بودن زمینه 

با دقت نگاه کنید . در بعضی مواقع رنگ بالای زمینه قالی یا رنگ قسمت پایینی آن کمرنگ تر یا پرنگ تر است . قالی را در نور کافی برانداز کنید اگر قالی دورنگ بود قیمت آن نصف میشود البته گاهی موارد.

 

2-2- اندازه قالی 

اگر در فرش ماشینی و یا دستبافت اندازه فاصله لبه حاشیه بالای قالی تا اواسط ترنج کمتر یا بیشتر از 3 سانتی متر با اندازه فاصله انجا تا لبه حاشیه پائینی تفاوت داشته باشد ، پس توی جیبتان یک خط کش یا متر داشته باشید که ممکن است به نفعتان باشد .

 

2-3- کم بافی 

به پشت قالی هم توجه داشته باشید اگر گره ها منظم ، پشت سر هم و یک اندازه بود که هیچ، ولی اگر اندازه گره ها بایکدیگر متفاوت بود ینی بافنده شلخته یا متقلب بوده است .

 

 2-4- شکستگی قالی 

بهتر است یک خبره کمک بگیرید چون این تشخیص کار یک متخصص است زیرا گل های شاه عباسی ،آویزان ، ستاره ای و...اندازه ای استاندارد دارند .


نکته هایی که مهم اند:
گره ترکی : ظرافت خاصی دارد .مخصوص قالی بافان ترکی است .

روش گره زدن : هر دو سر پرز از لای تاره رد میشود و گره میخورد بی گره بافی یا جفت بافی در این گره وجود ندارد و ماننده فرشهای معمولی نیست .

مشهور است که  قالی  کرمان هر چه پا بخورد مرغوب تراست . که مثال همین فرشها است  چون بسیار محکمند و میتوان آنهارا چنان قیچی زد که به کوتاهی مخمل شوند و ظرافت فرش بیشتر و بهتر نمایان شود مانند فرش اصفهان و تبریز  .

گره فارسی :  که در فرشهای بافت فارسی به کار میرود نقش درشتی دارند و با یک گره فقط یک طرف پرز گره میخورد و طرف دیگر آزاد است چله شل است و برای سفت کردن آن شانه های سنگینی را روی پرز ها میکوبند . تا پرز های پشمی در هم فرو روند که در این روش بی گره بافی یا جفت بافی بیشتر است . این نوع فرش ارزان تر است زیرا با پا خوردن در طول سال پرز ها شل و نخ نما میشوند که در شهر های بختیاری ، مشهد ،اراک و ... مشهور اند .

 

3- چه طرحی از فرش ماشین را برای منزل خود انتخاب کنید

مثلا قرمز یک قالی با زمینه لاکی که یک گل بزرگ که نامش ترنج است در وسط و چهار لچک در چهار گوشه محصولات فرش ماشینی است . که این طرح اصیل ترین طرح های قالی ایرانی است . که لچک ترنج نام دارد .  اما اگر فرشی ساده وآرامش بخش برای  فضای خانه میخواهیم قالی های کویری کرمان و اردکان که طبعت کویر را نشان می دهد و به رنگ شتری ، خاکستری، و کرم است را انتخاب میکنیم کف ساده، محرمات ، راه راه، قاب قرآنی از همین نوع هستند .

اگر طرح فضای باغ گل در بهار را انتخاب میکنیم میتوانیم قالی ( لچک ترنج ،یا شکار گاه تبریز ، یا ریز ماهی خوی و هزار هریس مرند برگزینیم . یا با طرح روستایی و ایلیاتی از طرح های انسان و حیوان ، گل و مرغ و پای شتر که رد استان های فارس، کردستان و گلستان را بخریم . در طرح مدرن هم میتوان که به دکور منزل بیاید از طرح های هندسی،خشتی،میناخانی، بته جقه ی اصفهان ، کاشان یا اراک را خریداری کرد . برای خرید قالی های ارزان قیمت میتوانید از فرش محرابی ، ریز ماهی که در استان های همدان و کاشان که از پشم کلفت بافته میشوند که به نام خرسک است را انتخاب کنید .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
خرید گلاب قمصر
خرید و فروش فرش ماشینی
عرقیات گیاهی برای لاغری
روش های محافظت فرش ماشینی
چگونگی تشخیص فرش اصل کاشان از غیر اصل
ادامه
clear-bug-div