فرش ماشینی

تفاوت فرش و قالی

در کشور ما 2 یا 3 هزار سال قبل از میلاد بافتن فرش آغاز شد. بعد از شنیدن نام قالی و فرش این سوال پیش می آید که آیا تفاوتی بین این دو وجود داراد یا خیر؟ما برای پاسخ به این سوال می گوییم بله

به هر وسیله ی گستردنی که بافته شده باشد فرش می گویند اما این گونه نیست زیرا آن ها خود شامل مواردی مانند جاجیم، گلیم، قالی،پلاس و غیره می باشند. به فرشی که دارای پرز می باشد قالی گفته می شود. ولی تفاوت بین قالی و قالیچه در متراژ آن ها می باشد. به فرشهای که 6 متر  به بالا می باشند و دارای پرز قالی نامیده می شوند و فرشهای که 6 متر کمتر می باشند و دارای پرز می باشند را قالیچه می نامند. قالیچه های که خیلی کوچک بافته می شود را برای پشتی استفاده می کنند یعنی پشتی نامیده می شوند. در ادامه می خواهیم به مقایسه فرش و قالی بپردازیم تا شما هم بتوانید از این موضوع و تفاوت اگاه شوید .

 

1- تفاوت قیمت قالی ها

ارزش هنری یک قالی و قالیچه را کارشناسان آن بر اساس نقشه، میزان رنگ طبیعی که در آن استفاده می شود و به صورت هماهنگ قرار گرفتن این رنگ ها در کنار هم تعیین می کنند. اما قیمت قالی و قالیچه به رنگ و نقش، تار و پود ، جنس نخ و ریز یا درشت بافت  شدن  آن بستگی دارد.

 

2- انواع قالی بر اساس اندازه

2-1- قالی تماما پشم

فرش که جنس تار و پود آن ها از پشم هست. این نوع بخاطر جنس پشمش درشت بافته می شود. قالی که دارای درشت ترین بافت می باشد خرسک نامیده می شود و از جنس پشم است. قالی که تماما پشم باشد مقاوم و با دوام است، و هنگام پا خوردن قدرت برگشت پذیری دارد، می تواند رطوبت را جذب کند و غیره. این نوع ازقالی داری وزن سنگینی می باشد و همچنین قیمت ارزانی دارد.

 

2-2- قالی چله پشم

این نوع از قالی تنها دارای چله های از جنس پشم می باشد و پرز های آن از پشم نمی باشد.

 

2-3- قالی تمام ابریشم

فرشی که تمام اجزای تشکیل دهنده آن از ابریشم می باشد. این قالی دارای بافت بسیار ریز می باشد ارزش هنری و قیمت بالای دارد. بر خلاف ظاهری که دارد در برابر لکه ها مقاومت بالای دارد؛ یعنی اگر فرش دچار لکه ای شد یعنی آب یا چایی و یا غیره روی آن ریخت فقط کافی است که با یک دستمال و مقداری شامپو مخصوص قالی آن را پاک کنید .

 

2-4- قالی کف ابریشم

این نوع از قالی که تنها  چله های  آن از جنس ابریشم  نمی باشد و از جنس پشم است.

2-5- قالی گل ابریشم

 در این فرش فقط گل هایش را از جنس ابریشم می بافند و چله، تار و پود و ... آن از جنس پشم می باشد این قالی نسبت به قالی تمام ابریشم دارای قیمت پایین تری می باشد. ولی ارزش هنری آن پایین نمی باشد.

2-6- جاجیم

نوعی از فرش می باشد که راه راه، زحیم و رنگی بافته می شود. استفاده آن به عنوان زیر انداز می باشد. از نخ های که دارای جنش پشمی یا پنبه ای است بافته می شوند، بهترین آن ها را می توانید در ایلات و عشایر و ترکمن و همچنین کردستان و آذر بایجان پیدا کرد. جاجیم ازنظر جنس دارای انواع گوناگونمی باشد از جمله: جاجیم پشم و پنبه، جاجیم پشمی، جاجیم ابریشم و پنبه، جاجیم ابریشم که این نوع بسیار کمیاب می باشد. 

 

2-7-گلیم

 این نوع از فرش بدون پرز می باشد. بافت این فرش به گو نه ای می باشد که پود ها را از میان تارها رد می کنند. گلیم دارا انواع متفاوتی می باشد که هر کدام دارای زیبایی خاصی هستند. برای بعضی از آن ها در بافت زحمت زیادی کشید می شود که در نتیجه گرانتر می باشند.

کلمات کلیدی مرتبط :
فرش
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
انواع عرقیات گیاهی با طبع گرم
پخش عمده عرق نعناع
عرقیات گیاهی برای لاغری
خرید اینترنتی عرق کاسنی درجه یک بصورت عمده
قوانین پهن کردن فرش ماشینی
ادامه
clear-bug-div