فرش ماشینی

نگاهی گذرا بر شاتره

about-herbal-essence-officinalis.jpg

شاه‌تره یا شاتره بانام علمی Fumaria officinalis گیاهی از تیره شاه‌ترگان (Fumariaceae)، گیاهی علفی و یک‌ساله که تا ارتفاع ۸۰ سانت هم می‌رسد ، این گیاه خودرو شاخه و ساقه‌های شکننده کوتاه و شاخه‌دار و برگ‌هایی با تقسیمات فراوان و کوچک دارد. با گل‌های خوشه ایی کوچک و نامنظم سفید و صورتی‌رنگ و برگ‌های بریده‌ نشان از توانایی و عظمت خالق یکتا می‌دهد. این گیاه بویی شبیه به بوی دود و طعمی تلخ دارد . تمام قسمت‌های هوایی شاتره مورداستفاده قرار می‌گیرد که شامل شاخه، ساقه، برگ، گل و میوه کروی کوچک می‌شود. شاتره گیاه بومی آسیا و اروپاست که در کنار جاده‌ها و مزارع به‌صورت خودرو رشد می‌کند و صادرات عمده آن در دست کشورهای شرق اروپاست اما در ایران اغلب در دامنه‌های زاگرس بخصوص در دشت‌های ( بیجار کردستان ) و ( اقلید فارس ) یافت می‌شود و از گذشته‌های دور گیاهی شناخته‌شده و مورداستفاده بوده است. در ادامه مطلب قصد ما این است که شما را با خواص و نحوه مصرف شاتره آشنا کنیم تا بتوانید آن را مطالعه کنید و از آن لذت ببرید .

 

1- خواص شاتره

در طب سنتی خواص زیادی برای گیاه شاتره آورده‌اند که در اینجا به برخی از این خواص اشاره خواهیم کرد. همچنین عرق گیاهی شاتره نیز توصیه شده است و دارای طبع سرد می باشد . به دلیل طبع سرد و دارا بودن اسیدفوماریک در درمان اگزما، سودا و بیماری‌های دیگر پوستی به کار می‌رود و هم‌چنین به‌عنوان ملین و مدر مصرف می‌شود. تصفیه‌کننده خون و مفید برای تپش قلب، خاصیت آنتی‌هیستامین داشته و ضد اسپاسم، آرام‌بخش، پایین آورنده فشارخون است. به‌عنوان مسهل، ادرار آورد و دارویی ضد یبوست مصرف می‌گردد. در بیماران مبتلابه دیابت استفاده از شاتره به کاهش گلوکر خون، کلسترول و قند خون منجر می‌شود. همچنین برای جلوگیری از پیشرفت سرطان و جذام توصیه می‌شود.
ازآنجایی‌که شاتره برای ریه مضر است توصیه می‌شود خصوصاً در بیماران ریوی به همراه کاسنی مصرف شود. همچنین نباید این گیاه را در ظروف فلزی دم کرد. مصر زید شاتره به دلیل داشتن مواد آرام‌بخش زیاد موجب فلجی و اختلال در دستگاه تنفسی می‌شود.

 

2- طریقه مصرف عرق شاتره و شاتره

جهت تصفیه خون به مدت ۸ روز ۲ گرم از گیاه را در ۱۵۰ سی‌سی آب جوش دم‌کرده و میل نمایید و اگر ۱ ساعت قبل از غذا میل شود بسیار اشتهاآور خواهد بود. برای بهبود کارکرد کبد و باز کردن انسداد آن ۳ گرم شاتره را در ۲۵۰ سی‌سی آب جوش دم‌کرده و روزی ۳ فنجان مصرف نمایید. در صورت ابتلا به اگزما ۴ گرم شاتره را همراه ۲۵۰ سی‌سی آب جوش دم‌کرده و میل نمایید، یا محل اگزما را با محلولی که از جوشاندن ۶۰ گرم شاتره در ۱ لیتر آب به دست می‌آید شستشو دهید همچنین مصرف روزی ۳ فنجان از ۴ گرم دم‌کرده شاتره به همراه ۲۵۰ گرم آب جوش و خارش پوست را رفع می‌کند. عرق شاتره که از جمله محصولات عرقیات گیاهی محبوب کاشان نیز می باشد توصیه شده است روزی دو استکان همراه با غذا میل شود .

کلمات کلیدی مرتبط :
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
جایگاه فرش ماشینی در آینده
فروش عمده عرق گیاهی بهار نارنج
تاثیر گلاب چیست ؟
فروش عمده عرق خارشتر
همه چیز در مورد عرق زنیان
ادامه
clear-bug-div