فرش ماشینی

درباره گلاب و مواردی که نمی دانید

knowledge-roodab-kashan.jpg

گلاب دارای فوایدی است که ما در این مقاله شما را با از آنها آشنا کرده و پیشنهاد می کنیم آنرا در زندگیتان مصرف کنید .  گلاب کاشان به عرقی گفته می شود که از گل محمدی ( گل گلاب ، گل سرخ ) می گیرند که دارای طعم و بویی متمایز است و در بعضی غذاهای کشورهای آسیایی استفاده می شود و در ایران در بستنی ، چای و شیرینی ها مورد استفاده قرار می گیرد . اولین بار در قدیم ، از تقطیر گل رز این رایحه خوشبو را بدست آورند . در ادامه میخواهیم به موضوع دانستنی های گلاب کاشان بپردازیم تا شما بتوانید با این محصول فوق العاده آشنا شوید .

 

1- اشتغال زایی با گل سرخ

 در کاشان سالیان زیادی است که گل سرخ ، گلی محبوب بین مردم و کشاورزان است . در حاضر گلستانهای گل محمدی دومین محصول باغی شهرستان کاشان از لحاظ وسعت زیر کشت است . در پی این موضوع کارگاههای گلابگیری سنتی و صنعتی علاوه بر ایجاد اشتغال به تولید فرآورده های گل برای عرضه به بازارهای داخلی و هم چنین صادرات به بازارهای جهانی فعالند . گل محمدی به دلیل سازگاری زیاد با آب و هوای مناطق کوهستانی و مرتفع باعث توسعه گلستانها در این محدوده که موجب ایجاد کارگاه های گلابگیری صنعتی و سنتی برای عرضه نیازهای مصرف کنندگان به بازار گردیده است .

 

2- انواع گلاب کاشان

همانند سنت قدیم ، میزان استاندارد آب برای هر 30 کیلو گل 50 لیتر است که گلاب حاصل از این مقدار را گلاب مایه یا عطری می نامند . از تقطیر مجدد گلاب مایه ، فرآورده بدست آمده را گلاب درجه یک دو آتشه قمصر یا استاندارد می گویند . این نوع مرغوب تری است که مزه و بوی آن تلخ تر از مایه بوده به آن دلیل که آب بکار رفته در آن بیشتر تبخیر شده و محصول حاصل غلیظ تر است .  شایان بذکر است که از تقطیر مجدد ، گلاب دو آتیشه کاشان غلیظ تر بدست می آید که بسیار معطر بوده و اصطلاحا آن را گلاب ناب و خالص می نامند و کمتر در بازار عرضه میشود . گاها از گل هایی که به صورت تفاله درآمده نیز به همراه مقداری گل تازه برای تولید مجدد گلاب بی کیفیت استفاده می شود که دارای کیفیتی بسیار نازل و اثر گذاری ضعیف که به آن پساب می گویند .

 

3- نکاتی در مورد گلاب

از آن جهت در اثر ماندگاری زیاد اثر خود را از دست می دهد ، نمیتوان آن را بیش از یک سال نگه داشت . گلاب با کیفیت را باید در یخچال و ظروف شیشه ای رنگی نگهداری کرد . باید بدانیم که طبیعت گلاب نسبت به مواد تشکیل دهنده ظرفهای پلاستیکی واکنش نشان داده و کیفیت خود را از دست می دهد .

 

4- خواص گلاب

از جمله خواص بی نظیر این گلاب و عرقیات میتوان به مقوی اعصاب و قلب و معده و کبد ، معطر بودن ، رفع خلط خونی و سخت کننده لثه ، افزاینده میل جنسی ، محرک پوست به تولید سلولهای جدید اشاره کرد . گلاب قمصر کاشان دارای طبیعت معتدل بوده و اغلب در شیرینی جات و شربت ها از آن استفاده می شود .

کلمات کلیدی مرتبط :
'گلاب کاشان' , 'گلاب قمصر کاشان' , 'گلاب دو آتیشه کاشان' , 'گلاب دو آتشه قمصر' , 'گلاب با کیفیت'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
خرید فرش ماشینی کاشان
ویژگی های عرقیات گیاهی - قسمت دوم
استفاده های درمانی گلاب
چگونگی شست و شوی تابلو فرش
آهار و چرم دوزی و ریشه فرش ماشینی
ادامه
clear-bug-div