فرش ماشینی

درباره گلاب و مواردی که نمی دانید

knowledge-roodab-kashan.jpg

گلاب دارای فوایدی است که ما در این مقاله شما را با از آنها آشنا کرده و پیشنهاد می کنیم آنرا در زندگیتان مصرف کنید .  گلاب کاشان به عرقی گفته می شود که از گل محمدی ( گل گلاب ، گل سرخ ) می گیرند که دارای طعم و بویی متمایز است و در بعضی غذاهای کشورهای آسیایی استفاده می شود و در ایران در بستنی ، چای و شیرینی ها مورد استفاده قرار می گیرد . اولین بار در قدیم ، از تقطیر گل رز این رایحه خوشبو را بدست آورند . در ادامه میخواهیم به موضوع دانستنی های گلاب کاشان بپردازیم تا شما بتوانید با این محصول فوق العاده آشنا شوید .

 

1- اشتغال زایی با گل سرخ

 در کاشان سالیان زیادی است که گل سرخ ، گلی محبوب بین مردم و کشاورزان است . در حاضر گلستانهای گل محمدی دومین محصول باغی شهرستان کاشان از لحاظ وسعت زیر کشت است . در پی این موضوع کارگاههای گلابگیری سنتی و صنعتی علاوه بر ایجاد اشتغال به تولید فرآورده های گل برای عرضه به بازارهای داخلی و هم چنین صادرات به بازارهای جهانی فعالند . گل محمدی به دلیل سازگاری زیاد با آب و هوای مناطق کوهستانی و مرتفع باعث توسعه گلستانها در این محدوده که موجب ایجاد کارگاه های گلابگیری صنعتی و سنتی برای عرضه نیازهای مصرف کنندگان به بازار گردیده است .

 

2- انواع گلاب کاشان

همانند سنت قدیم ، میزان استاندارد آب برای هر 30 کیلو گل 50 لیتر است که گلاب حاصل از این مقدار را گلاب مایه یا عطری می نامند . از تقطیر مجدد گلاب مایه ، فرآورده بدست آمده را گلاب درجه یک دو آتشه قمصر یا استاندارد می گویند . این نوع مرغوب تری است که مزه و بوی آن تلخ تر از مایه بوده به آن دلیل که آب بکار رفته در آن بیشتر تبخیر شده و محصول حاصل غلیظ تر است .  شایان بذکر است که از تقطیر مجدد ، گلاب دو آتیشه کاشان غلیظ تر بدست می آید که بسیار معطر بوده و اصطلاحا آن را گلاب ناب و خالص می نامند و کمتر در بازار عرضه میشود . گاها از گل هایی که به صورت تفاله درآمده نیز به همراه مقداری گل تازه برای تولید مجدد گلاب بی کیفیت استفاده می شود که دارای کیفیتی بسیار نازل و اثر گذاری ضعیف که به آن پساب می گویند .

 

3- نکاتی در مورد گلاب

از آن جهت در اثر ماندگاری زیاد اثر خود را از دست می دهد ، نمیتوان آن را بیش از یک سال نگه داشت . گلاب با کیفیت را باید در یخچال و ظروف شیشه ای رنگی نگهداری کرد . باید بدانیم که طبیعت گلاب نسبت به مواد تشکیل دهنده ظرفهای پلاستیکی واکنش نشان داده و کیفیت خود را از دست می دهد .

 

4- خواص گلاب

از جمله خواص بی نظیر این گلاب و عرقیات میتوان به مقوی اعصاب و قلب و معده و کبد ، معطر بودن ، رفع خلط خونی و سخت کننده لثه ، افزاینده میل جنسی ، محرک پوست به تولید سلولهای جدید اشاره کرد . گلاب قمصر کاشان دارای طبیعت معتدل بوده و اغلب در شیرینی جات و شربت ها از آن استفاده می شود .

کلمات کلیدی مرتبط :
'گلاب کاشان' , 'گلاب قمصر کاشان' , 'گلاب دو آتیشه کاشان' , 'گلاب دو آتشه قمصر' , 'گلاب با کیفیت'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فروش اینترنتی فرش ماشینی
درمان ریزش مو با عرقیات گیاهی
چه عرقیات گیاهی در لاغری موثر است؟
نگهداری از فرش در انبار
مشخصات بهترین فرش ماشینی
ادامه
clear-bug-div