فرش ماشینی

انواع گلاب و عرقیات

best-ros-water-kashan.jpg

یکی از راه‌های درمان و طب در ایران استفاده از عرقیات گیاهی است که علم طب سنتی به‌عنوان دارویی جهت پیشگیری و برطرف‌کننده بسیاری از امراض از زمانه‌ای دور مورداستفاده افراد قرار می‌گرفته است . شهر کاشان به‌عنوان قدیمی‌ترین تولید کننده عرقیات گیاهی شهرت دارد و جزء معدود شهرهایی ست که در ایران آب و هوایی مناسب جهت پرورش گل محمدی و تولید گلاب ناب دارد که محصولات خود را به اقصی نقاط جهان از جمله ژاپن ، چین ، اروپا و ... صادر می‌کند . گلاب از جمله محصولات پر مصرف این دسته از تولیدات است که مصرف آن بسیار توصیه می‌شود . گلاب کاشان نسبت به تولیدات سایر شهرهای کشور بسیار ناب و اعلا بوده دلیل این امر گل ‌های محمدی خوبی ست که در کاشان می‌روید . از اواسط اردیبهشت کشاورزان و باغداران به برداشت گل محمدی پرداخته و طی حدود یک ماه حاصل دسترنج خود را به کارخانجات و کارگاه‌های گلاب‌گیری برده و طی مراحلی به گلاب تبدیل می‌کنند . هر جا نام عرقیات بر زبان آید بی شک ذهن‌ها به سمت شهر کاشان معطوف خواهد شد .


همان‌طور که می دانیم در زندگی‌های جدید و امروزی تغذیه مناسب جایگاهی ندارد و اغلب افراد از مواد و رژیم غذایی ناسالم بهره‌مند هستند که برای رفع عوارض بیماری‌زای آن ناچار به مصرف داروهای شیمیایی خواهند بود . داروهایی که در کنار درمان یک بیماری خود عامل بیماری‌های دیگری خواهند بود ؛ در این هنگام طب سنتی و استفاده از داروهای گیاهی معنا می‌یابد ، متأسفانه به علت روند کند درمانی داروها و عرقیات گیاهی بیماران تمایل چندانی به استفاده از آن‌ها ندارند چراکه تأثیر داروهای شیمیایی خصوصاً در تسکین درد بسیار سریع تر از طب سنتی است . داروهای گیاهی در حالات متفاوت ( عرقیات ، عصاره ، جوشانده ) تأثیرات و روند درمانی متفاوت دارند و بیشترین تأثیر زمانی خواهد بود که کاملاً در آب پراکنده و اصطلاحاً دو آتشه شده باشند . از تقطیر دوباره عرقیاتی که قبلاً به روش معمولی حاصل شده‌اند نوع مرغوب‌ترین با بو و مزه تلخ‌تر و تندتر حاصل می‌شود که دو آتشه نام خواهد داشت ، در حالت معمول تقطیر گیاه با آب انجام می‌شود اما در حالت دو آتشه گیاه با عرقیاتی که از حالت معمول تهیه شده‌اند مورد تقطیر قرار می‌گیرد . در ادامه به توضیحاتی در مورد انواع گلاب و عرقیات خواهیم پرداخت .

+ محصولات : برای دیدن و خرید گلاب و عرقیات کلیک کنید

 

معرفی انواع گلاب

میزان استاندارد آب اضافه شده به گیاه جهت عملیات گلاب‌گیری برای هر کیلوگرم گل ، 550 لیتر آب است که گلاب حاصله ، گلاب مایع یا عطری نام دارد و تقطیر مجدد توسط گلاب عطری اعلاترین محصول با نام گلاب درجه یک دو آتشه را می‌دهد . مزه‌ای بسیار تلخ و بویی بسیار تند و زننده دارد و مایعی غلیظ خواهد بود . این محصول به علت غلظت ، کیفیت و قیمت بالا مورد خرید عامه مردم نخواهد بود و در بازار زیاد یافت نمی‌شود . از طرفی ضعیف‌ترین گلاب با استفاده از گل‌هایی که قبلاً به روش معمول به گلاب تبدیل شده و به صورت تفاله درآمده‌اند به دست می‌آید این نوع اثرگذاری اندک و کیفیت پایینی دارد . این محصول انواع و اقسام فراوانی دارد که در اینجا دو حد بالا و پایین کیفیت مطرح شد اما می‌توان به میزان‌های مختلف گل و آب را مورد تقطیر قرارداد ( هرچه میزان آب بیشتر باشد کیفیت کمتر خواهد شد ) بدین‌صورت کیفیت‌های مختلفی به دست می‌آید .

 

خواص گلاب

خواص بسیاری دارد ولی از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان اشاره کرد به :
ویژگی‌ای که باعث استفاده آن در مراسم عزاداری شده برطرف کننده بودن غم و اندوه و تسکین اعصاب است . خوردن گلاب باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود ، قلب را تقویت کرده و موجب افزایش میل جنسی می‌شود . به خاطر خاصیت ضد عفونی برطرف کننده جوش‌های بدن و کف سر می‌شود ، نوشیدن این مایع شفا بخش به عنوان شربت و همراه با یخ برطرف کننده اگزما و گرمازدگی ست . بوییدن آن سر درد را تسکین داده و در بهبود روماتیسم و طراوت پوست و پاکسازی آلودگی‌های پوستی بهترین گزینه ممکن محسوب می‌شود . با تمام این ویژگی‌ها و خواص افرادی هستند که نباید از گلاب استفاده کنند ؛ گلاب خاصیت مسهل بودن دارد پس افرادی که به اسهال مبتلا هستند یا نفخ شدید یا زخم معده دارند نباید از گلاب استفاده کنند . همچنین مصرف آن به بیماران مبتلا به بواسیر و هموروئید توصیه نمی‌شود .

+ محصول : برای خرید گلاب اصل درجه یک کلیک کنید

 

عدم وجود اسانس در عرقیات

انواع و اقسام عرقیات باکیفیت‌های مختلف در بازار موجود است در این بین افراد سودجو در بازار رخنه کرده و با اضافه کردن اسانس که یک ماده شیمیایی و بیماری زا ست به محصولات بی کیفیت رنگ و بوی مصنوعی داده و آن‌ها را به عنوان عرقیات درجه یک به فروش می‌رسانند . برای فهمیدن وجود اسانس در داخل محصولات گیاهی ابتدا لازم است به داشتن استاندارد و سیب سلامت دقت شود علاوه بر این عرقیات اصل رنگی شفاف داشته و هیچ‌گونه محتویاتی داخل آن دیده نمی‌شود . هنگام عملیات تقطیر اگر به همراه برگ و گل گیاه ، چوب و ساقه وارد عملیات شود ماده‌ای بسیار سمی به نام اتانول آزاد می‌شود که مانند اسانس قابل تشخیص نخواهد بود پس بهتر است همچنین محصولاتی را از فروشگاه‌ها و برندهای معتبر خریداری کنیم .

 

انواع عرقیات گیاهی

تقریباً از تمام گیاهان موجود می‌توان در امر تهیه عرقیات بهره برد از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع آن‌ها می‌توان اشاره کرد به :


عرق آویشن : طبیعت گرمی دار و تقویت کننده معده ، تقویت کننده بینایی ، تسکین سردرد و تشنج ، رقیق کننده خون ، درمان عفونت‌های ریوی ، درمان سرماخوردگی و زکام است . بهتر است پس از غذا یک استکان از عرق آویشن مصرف گردد .


عرق اسطوخودوس : به علت دارا بودن طبع گرم تقویت کننده اعصاب ، معالج برونشیت ، پایین آورنده تب ، ضد تشنج و صرع و به‌طور کلی در درمان بیماری‌های عصبی مؤثر است . در صورت دارا بودن علائم مطرح شده بهتر است روزی سه مرتبه و هر بار نصف استکان نوشیده شود .


عرق بابونه :  این عرق هم طبع گرم دارد و نیروبخش ، درمان تب‌های بلغمی را رفع و برای عفونت‌های دردناک آرام‌بخش است ، اختلالات قاعدگی و دردناک را منظم می کند  از همه مهم‌تر کرم کش است که در درمان انگل خصوصاً در کودکان مؤثر است .
بهتر است قبل از هر غذا یک استکان مصرف گردد تا تأثیرات بالا مشاهده شود .

عرق نعنا ، عرق برگ چنار ، عرق برگ گردو ، عرق بومادران ، عرق بهارنارنج ، عرق بید و بیدمشک ، عرق پونه و ... نیز از جمله موارد پر مصرف هستند . علاوه بر موارد مطرح شده قطعاً در بازار ترکیب‌های معجونی و بی نظیری تحت عناوین مختلف را مشاهده کرده‌ایم که با ترکیب چندین محصول به دست آمده و خواص بسیاری برگرفته از تمام ترکیبات را دارا هستند .

+ محصول : برای خرید عرق نعنا کلیک کنید

کلمات کلیدی مرتبط :
'انواع گلاب و عرقیات' , 'خصوصیات گلاب' , 'معرفی بهترین گلاب' , 'خواص عرقیات گیاهی'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
استفاده های درمانی گلاب
شرایط برای خرید عمده فرش ماشینی کاشان
ویژگی های عرق نعنا
ده ویژگی فرش خوب
دلایل خرید فرش ماشینی
ادامه
clear-bug-div